Bilim İnsanı Nasıl Olunur? metni

4.sınıf Türkçe dersi için verilen 4. TEMA BİLİM VE TEKNOLOJİ Bilim İnsanı Nasıl Olunur? Dinleme Metni etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Bilim İnsanı Nasıl Olunur? metni

Bir bilim insanının tıp konusunda yeni ve çok önemli buluşları olmuştu. Bir gazeteci röportaj yaparken kendisine, nasıl olup da ortalama bir insandan daha farklı ve yaratıcı bir insan olduğunu sormuş: ” Sizi diğerlerinden ayıran özellik nedir? ”

Bilim insanı bu soruyu ” iki yaşındayken yaşadığım bir deneyim nedeniyle.” diye yanıtlamış. Bilim adamı, buzdolabından süt şişesini çıkartmaya çalışırken şişe elinden kayıp yere düşmüş ve ortalık süt gölüne dönmüş. Annesi mutfağa geldiğinde ona bağırmak, söylenmek ya da cezalandırmak yerine, ” Robert, ne kadar güzel bir hata yaptın! Daha önce bu kadar büyük bir süt gölü görmemiştim. Evet, olan olmuş. Şimdi birlikte burayı temizlemeden önce biraz yerdeki sütle oynamak ister misin? ” demiş. O da eğilip oynamış yere dökülen sütle. Birkaç dakika sonra annesi, ” Robert, bu tür bir şey yaptığında bunu senin temizlemen ve her şeyi eski hâline getirmen gerektiğini biliyor musun? Bunu nasıl yapmak istersin? Bir sünger mi kullanalım, bir havlu ya da bir bez mi? Hangisini istersin? ” demiş. Robert süngeri seçmiş ve birlikte yere dökülen sütü temizlemişler. Daha sonra annesi, ” Şimdi arka bahçeye çıkalım ve şişeyi suyla doldurup senin dolu bir şişeyi düşürmeden taşımanı sağlayalım.” demiş. Küçük çocuk, şişeyi boğazından iki eliyle tutarsa düşürmeden taşıyabileceğini öğrenmiş.

Günümüzde ünlü bir bilim insanı olan Robert o anda, bir hata yaptığında bundan korkmaması gerektiğini öğrenmiş. Yapılan hataların yeni bir şeyler öğrenmek için çok güzel fırsatlar olduğunu anlamış.

İşte, bilimsel araştırmalardaki deneyler de bu temele dayanır. Bir deney başarısız olsa bile o deneyden çok değerli bilgiler elde edilir.

Bir bilim adamı yılmadan, usanmadan, umutsuzluğa kapılmadan çalışan insandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.