Bilim insanlarının şimdiye kadar üzerinde çalışıp da bekledikleri sonucu alamadıkları çalışmalara örnekler veriniz.

6.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Bir Buluş Yaptım, Hayatım Değişti sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Bilim insanlarının şimdiye kadar üzerinde çalışıp da bekledikleri sonucu alamadıkları çalışmalara örnekler veriniz. Size göre bu çalışmaların olumlu sonuçlanmamasının sebebi nedir?

Bilim insanları uzun zamandır Mars gezegeninde hayat olup olmadığı konusunda çalışma yürütmektedirler. Bunun için NASA tarafından 30 Mayıs 1970’te gönderilen Mariner-9 gezegenin yörüngesine oturmuştur. Sovyetler Birliği tarafından 1970 yılında gönderilen Mars-3 keşif aracı Mars’a iniş yapan ilk uzay aracı olmuştur. NASA tarafından 2003 yılında Spirit ve Opportunity keşif araçları, Mart 2006’da Reconnaissance Orbiter yörünge aracı, 25 Mayıs 2008’de  Phoenix keşif aracı ve son olarak Curiosity keşif aracı 6 Ağustos 2012 Mars’a iniş yapmıştır. Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) tarafından Shiaparelli keşif aracı 19 Ekim 2016 Mars’a iniş yapmıştır.

Yapılan çalışmalara rağmen halen Mars’ta hayat olup olmadığı belirlenememiştir. Bunun sebepleri arasında gezegenin zorlu yüzey şekilleri ve sıcaklık değişimi önemli rol oynamaktadır. Daha kapsamlı çalışmalar yapılabilmesi için Mars’a astronot gönderme düşüncesi vardır fakat toplam seyahat süresinin yaklaşık 6 ay sürmesi nedeniyle bu konu henüz kesinleşmemiştir.

“Bilim insanlarının şimdiye kadar üzerinde çalışıp da bekledikleri sonucu alamadıkları çalışmalara örnekler veriniz.” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.