Bilim ve Çocuk dergisinden veya bilim ve teknolojiyle ilgili diğer dergilerden bir tane edininiz.

6.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Dergilerle Baş Başa sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Bilim ve Çocuk dergisinden veya bilim ve teknolojiyle ilgili diğer dergilerden bir tane edininiz. Daha sonra aşağıdaki çalışmayı tamamlayınız. Bilim ve Çocuk dergisi etkinliği:

Derginin ismi: Bilim Çocuk

Ait olduğu ay/yıl: Ocak/2017

Sayı: 229

Dergide en çok ilgimi çeken yazının başlığı: Evrendeki Gök Adalar

Bu yazının özeti: Evrendeki yıldızlar, gezegenler, kara delikler, beyaz cüceler gibi maddelerin neredeyse tamamı gökada adı verilen büyük gök cisimlerinde bulunur. Evrende milyarlarca gökada olduğu tahmin ediliyor. Dünyamızın içinde bulunduğu gökadanın ismi Samanyolu ve çubuklu sarmak bir yapıda olduğu düşünülüyor. NGC 1300 isimli gökadası samanyolu büyüklüğünde ve çubuklu sarma yapıdadır. Bize en yakın gökadalardan birisi Andromeda’dır. Andromeda sarmal bir gökadadır. Samanyolunun iki kat büyüklüğünde olan bu gökadada bir trilyon kadar yıldız olduğu düşünülüyor.

  • Bu dergide hangi konuyla ilgili bir yazı görmek isterdiniz?

Bu dergide uzay ve denizaltı yaşamı hakkında yazılar görmek isterim.

  • Aşağıda öyle bir teknolojik üründen bahsedin ki hem bu dergide yayımlansın hem de başkaları sizin ürününüzü geliştirebilsin.

Hava süzülen Pazar arabası: Pazar alışverişleri için kullanılan pazar arabaları tekerlek üzerinde gitmek yerine altlarında bulunan bir parça sayesinde havada boşlukta askıda durabiliyor. Böylece çok az kuvvet uygulayarak eşyalarımızı zorlanmadan taşıyabiliyoruz.

“Bilim ve Çocuk dergisinden veya bilim ve teknolojiyle ilgili diğer dergilerden bir tane edininiz.” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.