Bilimsel bir tartışma veya toplantıya katıldınız mı? Katıldıysanız gözlemlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Bilimsel bir tartışma veya toplantıya katıldınız mı? Katıldıysanız gözlemlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Bilimsel gelişmeler dikkatimizi çektiği gibi bilimsel tartışmalarda dikkatimizi çekmekte. Peki bilimsel tartışma nasıl olur, karşılaştığımız tartışmalar bilimsel tartışma mıdır? Hemen merak edilen soruyu cevaplayalım.
Bilimsel tartışma, karşılaştığımız tartışmalardan çok daha farklıdır. Laf kavgası, sokak ortasında yapılan kavgalar, trip atma gibi takışmalar bilimsel tartışma olmaz olamaz da zaten. Bilimsel tartışma stratejik olarak şekillenir ve argümanlara bağlı olarak kelimelerin sanatsal süreciyle gelişir.  Bilimsel tartışmalarda göze çarpan en önemli şey tartışan kişinin kıvrak zekasını kullanarak karşı tarafı çabucak ikna edebilmesidir. Ciddi bir tartışma olsa da bilimsel tartışma yapıldığı zaman çokça hata yapılmaktadır. Herkesin yanlışa düştüğü bir nokta var ki o da bilimsel tartışmalarda hatanın olmayacağı.
Bilimsel tartışma yapıldığı zaman savunulan fikir saygı çerçevesinde dile getirilmeli. Saygı duymak hem karşı taraf için hem bilimsel tartışma kuralları için oldukça önemlidir.
Bilimsel tartışmada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Bu noktalar:
*ilk adım olarak sınırları belirlemek gerekir. Hangi konuda savunma yapılacaksa o konu tam olarak araştırılmalı.
*ikinci adım; çıkarım yapmak
*sonuca ulaşmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.