Bilinçli tüketici nasıl olunur? Konu hakkında aile büyüklerinizden bilgi alınız

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 5. TEMA VATANDAŞLIK Bilinçli Tüketici Bir Sonraki Derse Hazırlık sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

 • Bilinçli tüketici nasıl olunur? Konu hakkında aile büyüklerinizden bilgi alınız.
 • Bilinçli tüketicinin özelliklerini arkadaşlarınızla tartışarak belirleyiniz.

Bilinçli bir tüketici satın alacağı mal veya hizmetin kendisi için gerekliliğini sorgular, kalitesi ve güvenilirliğini araştırır, gerekli sözleşme ve faturaları dikkatli inceler ve bir sorun ile karşılaştığında başvurması gereken kurum ve kuruluşları iyi bilir.

Bilinçli bir tüketici olmak için;

1.Gereksiz ve aşırı harcama yapma yapmamaya dikkat etmeli, alışverişe öncesi bütçemize uygun alışveriş listesi hazırlamalıyız.

2.Alacağımız ürünlerin uygun ortamlarda saklanarak korunduğundan emin olmalı ve özellikle gıdaların kolayca bozulup, çürüyebildiklerini unutmamalıyız.

3.Ambalajlı ürünlerin etiketlerini dikkatlice okumalı, üretim ve son kullanma tarihlerine bakmalı ve etiketinde “Türk Malı” yazan ürünleri tercih etmeliyiz.

4.Alışverişlerimizde mutlaka fiş veya fatura almalı ve bu sayede devletimizin vergi geliri elde ettiğini unutmamalıyız.

5.Elektronik eşya ve mobilya gibi dayanıklı tüketim malları alırken fatura ile birlikte mutlaka garanti belgeni de almayı unutmamalıyız.

6.Tüketici olarak haklarımızı iyi bilmeli, satın aldığımız mal veya hizmetin kusurlu çıkması durumunda ilgili evrakı satıcıya göstererek sorunun giderilmesini talep etmeliyiz. Çözüm bulamazsak tüketici hakları dahilinde Kaymakamlıklardaki Tüketici Hakem Heyeti gibi ilgili kurum ve kuruluşlara başvuru yapmalıyız.

“Bilinçli tüketici nasıl olunur? Konu hakkında aile büyüklerinizden bilgi alınız” için 2 yanıt

 1. Bence çok yararlı oldu.
  Sağ ol un diyorum. Ödevimi çok güzel bir şekilde yaptım ve bilgilendim.
  Ayrıca uzun ve gıdım gıdım açıklayıcı anlatıma da yer verilmiş.
  Bu siteye çok teşekkür ederim.
  Herkese de başarılar dilerim.
  🙂
  😀
  😉
  >_<

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.