Bilinen takımyıldızlar hangileridir?

Bilinen takımyıldızlar hangileridir? Takımyıldız nedir?

Gökyüzü, kuzey ve güney yarı küreyi kapsayacak şekilde 88 alana bölünmüş ve bu alanların her birine Takımyıldız denilmiştir. Gökyüzünde bulunan herhangi bir gök cismi, yıldız veya galaksi bu takımyıldızlarından birinin alnı içinde yer alır. Halk arasında en çok bilinen takımyıldızları Büyük Ayı ve Küçük Ayı takımyıldızlarıdır. Ayrıca yine halk arasında burçlar kuşağı olarak adlandırılan ve 12 takımyıldızın ortak adı olarak bilenen Zodyak takımyıldızlarının isimleri şunlardır: Aries (Koç), Taurus (Boğa), Gemini (İkizler), Cancer (Yengeç), Leo (Aslan), Virgo (Başak), Libra (Terazi), Scorpius (Akrep), Sagittarius (Yay), Capricornus (Oğlak), Aquarius (Kova), Pisces (Balıklar).

En çok bilinen takımyıldızlar:

Andromeda takımyıldızı: Adını Yunan mitolojisindeki Prenses Andromeda’dan alan, kuzey yarı küre takımyıldızıdır. En dikkat çekici özelliği Andromeda Gökadası’nı barındırıyor olmasıdır.

Orion (Avcı) takımyıldızı: Tüm Dünya’dan görülebilinen, hem kuzey hem de güney yarıküresinde bulunan, oldukça parlak yıldızlardan bir takımyıldızıdır.

Aquila (Kartal) takımyıldızı: Samanyolu üzerinde yer alan ve en parlak yıldızı Altair olan takımyıldızı.

Lyra (Lir ) takımyıldızı: En parlak yıldızının adı Vega olan, diğer takımyıldızlarına göre gökyüzünde oldukça küçük bir alan kaplayan takımyıldızıdır.

Cygnus (Kuğu) takımyıldızı: Kuğu takımyıldızı Samanyolu üzerinde yer alan Kuğu takımyıldızı görünüm olarak güneye doğru uçan bir kuşu andırdığı için bu adı almıştır. Birçok parlak yıldız içerir.

Ursa Major (Büyük Ayı) takımyıldızı:  Oldukça parlak yıldızlardan oluşan, kuzey yarı kürenin büyük bir bölümünde yıl boyunca görülebilen ve görünümü ile kepçe biçimini andıran takımyıldızıdır.

Scorpius (Akrep) takımyıldızı: Birçok parlak yıldız barındırır, en parlak yıldızı Antares olup bu yıldız akrebin kalbi olarak anılır.

Sagittarius (Yay) takımyıldızı: Sembol olarak bir yay olarak tasvir edilmiş takımyıldızıdır.

Enlargyan (İnci) takımyıldızı:  hem kuzey hem de güney yarıküresinden görünebilen, kalın ve uzun bir çubuğu anımsatan takımyıldızıdır.

“Bilinen takımyıldızlar hangileridir?” için 8 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.