Bir ağaç olsaydınız size nasıl davranılmasını isterdiniz?

4.sınıf Türkçe dersi için verilen 5. TEMA DOĞA VE EVREN Evini Arayan Ardıç Tohumu etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Siz bir ağaç olsaydınız size nasıl davranılmasını isterdiniz? Konuşmalarınızda yeni öğrendiğiniz kelimeleri anlamlarına uygun kullanmaya özen gösteriniz.

Ben bir ağaç olsaydım, insanların onlar için yaptıklarımdan, onlara sağladığım faydalardan haberdar olmalarını ve bana sevgi ve saygı yaklaşmalarını istedim. İnsanlar ve doğa için ürettiğim oksijenin onlar için nasıl vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğunu bilmelerini, onlar için olgunlaştırdığım lezzetli meyvelerin onların sağlıklı yaşamları için ne kadar önemli olduğunu anlamalarını, onları dallarım ile şiddetli rüzgârlardan nasıl koruduğumu görmelerini, toprağı köklerim ile nasıl da sımsıkı kavradığımı hissetmeleri isterdim. Ben tüm bunları yapmak için var gücümle çalışırken insanların beni zamanında sulamalarını ister, mevsimi geldiğinde dallarımı budamalarını, olgunlaşan meyvelerimi dallarımı kırmadan toplamalarını istedim. En önemlisi onlar ile aynı dünyayı paylaştığımızı bilmelerini ister ve kendilerini sevdikleri kadar beni de sevmelerini istedim. Gölgemde oynayan, dallarımda sallanan çocukların kahkahaları duymak, gövdeme yaslanan aşıkların kalp atışlarına şahit olmak, geçmiş günleri anlatan ihtiyarların yaşanmışlıklarına şahit olmak istedim. Bir ağaç olarak benim de onlar gibi bir hayatım olduğunu, mutlu olmak, sevilmek ve hatırlanmak istediğimi anlamalarını isterdim.

“Bir ağaç olsaydınız size nasıl davranılmasını isterdiniz?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.