Bir arkadaşınızı yapmadığı bir davranış nedeniyle haksız yere suçladığını düşününüz.

Sınıfınızdaki arkadaşlarınızdan birinin diğer bir arkadaşınızı yapmadığı bir davranış nedeniyle haksız yere suçladığını düşününüz. Bu durumu düzeltmek için neler yapardınız? Belirtiniz.

Öncelikle bu iftiraya kadar gidebilir ve bunun hakkında bir kaç cümle yazalım din alimlerinden.

İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
Yalan söylemek ve iftira etmek haramdır, sakınmak lazımdır. Bu iki fenalık, her dinde de haram idi. Cezaları çok ağırdır.

İftira büyük günahtır ve çok fenadır. Bunda yalan söylemek de vardır ki, yalan, her dinde haramdır. İftirada bir mümini incitmek de vardır ki, bu da, başkaca haramdır. Bunlardan başka, iftira etmek, yeryüzünde fesat çıkarmaya, ortalığı karıştırmaya sebep olur ki, bu da haramdır.

Bu durumu düzeltmek için neler yapardınız?

Durumu düzeltmek için ara bulucu olurdum. İki arkadaşımı bir araya getirip, haksızlığı gidermeye çalışırdım. Bununla ilgili bildiklerimi anlatırdım. İkna edemezsem suçlayan arkadaşımı dinler onun neden bu şekilde düşündüğünü sorardım. Tam tamına dinledikten sonra yanlış bilgi olduğunu düşündüğüm şeyleri düzeltirdim. Sonrasında ise emin olmadığım bilmediğim konular var ise onların doğrularını arardım. Araştırıp öğrendiğim bilgiler konusunda delilleri ile birlikte tekrar suçlayan arkadaşımın yanına gider olayın aslını anlatırdım. Doğruları anlatırdım. Sonunda onu ikna edene kadar uğraşırdım.

Bu süreç içinde önemli bir husus da tüm bu olup bitenlerin olabildiğince az kişi tarafından bilinmesi için uğraşırdım. Dedikodu malzemesi olmasını engellemeye çalışırdım çünkü insanlar bu tür durumlarda durumu düzeltmek yerine genelde üzerine daha başka şeyler katarak dillendirirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.