Bir hafta boyunca elektriğin kesildiğini varsayınız

  1. sınıf fen bilimleri Yaşamımızdaki Elektrik ünitesinde alıştırma yapalım sorusu:

Bir hafta boyunca elektriğin kesildiğini varsayınız. Bu durumdan nasıl etkileneceğinizi düşününüz. Bununla ilgili bir hikaye oluşturarak hikayenizi aşağıda verilen alana yazınız.

Elektrik kesintisi ile ilgili hikaye için aşağıdaki şekilde bir metin yazılabilir.

ELEKTRİKSİZ HAYAT ÇOK ZOR

Dilara televizyon izlerken alttan geçen yazıya dikkat kesildi. Yazıda bir hafta süresince elektrik olmayacağı geçiyordu. Bir hafta televizyon olmaması onu üzmüştü. Keşke sadece televizyon izleyememiş olsaydı. Diğerlerinden hiç biri aklına gelmemişti bile. O kadar alışkındık ki hayatımızı kolaylaştıran onca elektrikli alete.

Sabah uyandığında banyoya girmek için düğmesine dokunuyor ışık yok. Elektriklerin olmayacağı aklına geliyor. Elini yüzünü  yıkamak için sıcak suyu açıyor alışkanlık ama su soğuk ısınmıyor. Mutfağa kahvaltı yapmaya gidiyor. Kahvaltı yaparken üşüdüğünü fark ediyor çünkü kaloriferler yanmıyor. Elbiselerini giyinip okula gidiyor. Okulda akıllı tahtadan ders işliyorlarken akıllı tahtayı kullanamıyorlar. Eve gelirken müzik dinlemeyi alışkanlık edinmiş olan Dilara telefonunun şarjının bitmek üzere olduğunu fark ediyor.Eve geldiğinde televizyon izleyemiyor, bilgisayar açamıyor canı çok sıkılıyor. Dışarı çıkmak istiyor. Dışarı çıkarken giymek istediği elbisenin ütüsüz olması da canını sıkıyor. Akşam aynı odada mum ışığında oturmak ilk akşam için güzel gelse de sonraki akşamlar bu durumdan da hoşlanmıyor. Ayrıca banyo yapmak, saçlarını kurutmak, çamaşırlarını yıkamak için de elektrik yok . Bulaşıkları kendi yıkamak zorunda kalan annesine yardım etmek zorunda kalıyor. Kahvaltıda tost yemek istediğini söylüyor annesine ama tost makinesi de elektrik ile çalışıyor.

Elektriklerin olmadığı hafta ödevlerini ve yapılması gereken hemen her şeyi hava kararmadan yapmak zorunda kalıyor.Bizim için  sıradan gibi görünen birçok işin elektrik sayesinde olduğunun farkına varıyor. Elektrikler geldiğinde daha dikkatli kullanma kararı alıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.