Bir mektup yazınız. Dijon’dan Trabzon’a

6.sınıf Türkçe dersi için verilen Dijon’dan Trabzon’a etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Aşağıdaki noktalı yerlere bir mektup yazınız?

Canım dedeciğim:

Seninle sadece yaz aylarında görüşebiliyoruz. Ara sıra telefonla görüşüyoruz ama yinede seni çok özledim. Ben şimdiye kadar hiç mektup almadım. Sen eminim birçok mektup almışsındır. Bu kez sana olan sevgimi mektupla göndermek istedim.

Yaz tatilinin gelmesini iple çekiyorum. Köye gelip seninle birlikte kırlarda dolaşmayı çok özledim. Bu sene buralara çok kar yağdı. Dışarıda arkadaşlarımla karda oynamak çok güzeldi. Sizin oralara da çok kar yağdı mı? Büyük annemin “benim halimi, hatırımı sormuyor mu” deyişini duyar gibiyim. Onu da çok özledim. Hele yaptığı o nefis yemekleri, en çokta mantısını. Bu sene babamın yıllık izni daha fazlaymış. Geldiğimizde daha fazla kalabilirmişiz. Umarım zaman çabucak geçerde bir an önce yaz tatili başlar. “Babam, kış aylarını gelin bizde geçirin diyor” ama onu dinlemiyorsunuz. Birde ben teklif edeyim. Köyde soba derdi ile uğraşmayın, en azından çok soğuklar başladığın gelin bizde kalın. Böylece sizlere daha erken kavuşmuş olurum.

Bu arada cevabınızı mektup ile göndermenizi istiyorum. Sanırım bu benim ilk aldığım mektup olacak. sizleri çok seviyorum. En kısa zamanda buluşmak dileğiyle.

Sizleri çok seven torununuz.

  • Aşağıdaki soruları yazdığınız mektuba göre cevaplayınız.

Mektubunuzun konusu nedir? Dedeme ve köye duyduğum özlem

Mektubunuza nasıl başladınız? Canım dedeciğim:

Mektubunuzun tarihini nereye yazdınız? Sağ üste

Mektubunuzu hangi ifadelerle bitirdiniz? En kısa zamanda buluşmak dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.