Bireylere çevreye karşı sorumluluklarını hatırlatan bir mektup yazınız.

7.sınıf Sosyal Bilgiler MEB dersi için verilen  Karikatürlerin Dilinden sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Bireylere çevreye karşı sorumluluklarını hatırlatan ve bu konudaki çözüm önerilerinizi içeren acil eylem planınızı belirten bir mektup yazınız.

Değerli dostlarım:

Bizlere yuva olan, onun sayesinde hayatta kalabildiğimiz, bize sunduğu birçok nimetlerle hayatımızı güzelleştiren, içinde yaşadığımız dünyamız ve çevremiz her geçen gün biraz daha kirleniyor. Bunun en büyük sorumlusu bizleriz. Bizim oluşturduğumuz kirlilikten doğayı oluşturan bitkiler, hayvanlar yaşam savaşı verirken, oluşturduğumuz kirlilik aynı zamanda bizlerin de yaşamını tehdit ediyor. Kendi elimizle geleceğimizi yani çevreyi ve doğayı yok ediyoruz.

Bunun için bireyler olarak bizlerin yapması gerekenler var. Çeşitli faaliyetler sonucu oluşan atıklarımızı çevre ve insan sağlığına zarar vermeden uygun atık toplama yöntemlerini kullanarak bunların doğaya zarar vermesini önleyebiliriz. Evlerimizde kızartma yapmak için kullandığımız yağları çöpe dökmek yerine bunları biriktirerek atık toplama merkezlerine verelim. Atık pilleri, doğaya atmak yerine atık pil toplama kutularına atalım. Evsel atıkları plastik, metal, cam, kâğıt-karton olarak ayrı ayrı poşetleyerek geri dönüşümünü sağlayalım. Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaları, tekstil atıklarını atık toplama merkezlerine götürelim. Denizlere çöp atmayalım. Yeşili ve ağaçları koruyalım. Çözüm için çok kalmış sayılmayız. Çevreyi ve doğal hayatı korumak bizim elimizde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.