Bisiklet Geçebilir, Okul Geçidi, Yaya Geçidi Levhalarının Anlamı Nedir?

3.sınıf Türkçe dersi için verilen Trafik Kuralları sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Aşağıda verilen trafik işaretlerinin anlamları altlarında yazılıdır. Bu işaretleri gördüğünüzde neler yapacağınızı karşılarına yazınız.

Bisiklet Geçebilir işaretinin anlamı: Bu levhayı gördüğümüzde bisiklet kullanan kişilere dikkat etmemiz gerekir. Bu levha bisikletlilerin yoldan karşıdan karşıya geçebileceğini veya bu işaret bulunan yola ileride bir bisiklet yolunun bağlanacağını anlatır.

Okul Geçidi işaretinin anlamı: Bu levhayı gördüğümüzde bir okula yaklaştığımızı anlarız ve yoldan karşıdan karşıya geçen öğrencilere karşı dikkatli olmamız gerekir. Bu levha çocukların sık sık geçtiği okul ya da oyun alanları gibi yol kesimlerini belirtmek için kullanılır.

Yaya Geçidi işaretinin anlamı: Bu levhayı gördüğümüzde ileride bir yaya geçidi olduğunu anlarız ve yoldan karşıdan karşıya geçen yayalara karşı dikkat olmamız gerekir. Bu levha, ileride yaya geçidi olduğu, hız düşürülerek yaya geçidine dikkatli yaklaşılması gerektiğini anlatır.

Yolda Çalışma: Bu levhayı gördüğümüzde ileride yolda çalışma olduğunu anlarız ve yavaşlayarak yol çalışması yapan iş makinalarına ve kişilere karşı dikkatli olmamız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.