Bitkiler ve yiyecekler neden çürür?

4.sınıf Türkçe dersi için verilen 7. TEMA SAĞLIK VE SPOR Gizemli Canlılar hazırlık çalışmaları sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Bitkiler ve yiyecekler neden çürür?

Bitkiler ve yiyecekler gibi organik maddeler bakterilerin ve çevre koşullarının etkisiyle çürürler. Su, hava, böcekler gibi maruz kalınan faktörler ile bitkiler ve yiyecekler üzerine bakteriler ve mantarlar gibi mikro organizmalar taşınır. Bu mikroorganizmalar kendi yaşamları için gerekli olan enerjiyi sağlayabilmek için bir takım enzimler salgılarlar ve çoğalmaya başlarlar. Bitkilerin veya yiyeceklerin hücre yapılarının mikroorganizmalar tarafından bozulması ve ayrıştırılmaya başlaması sonucu çürüme gerçekleşir.

Örneğin :

Mikroorganizmalar, meyve dokusundaki pektinden oluşan orta lamelleri çözerler. Bunun sonucunda hücre suyu dışarı çıkar ve böylece zedelenen doku birçok mikroorganizma için uygun gelişme ortamı haline gelir ve çürüme gerçekleşir. Gloeosporium ve Sclerotinia gibi farklı cinslerden küf mantarları da çürüme etmeni olabilirler.

Erwinia ve Xanthomonas cinsi bakteriler sebzelerde yaş çürümelere neden olurlar. Bu bakteriler pektolitik parçalama yaptıkları için bitki dokusunun sertliğini kaybetmesine ve hücre suyunun dışarı çıkmasını neden olurlar. Böylece sebzelerde saprofitler kolaylıkla gelişerek yapışkanlık ve ekşimeye neden olurlar.

“Bitkiler ve yiyecekler neden çürür?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir