Bizim Memleket şiirinden hareketle yurdumuzla ilgili bir masal yazınız.

7.sınıf Türkçe dersi için verilen 6.Tema Zaman ve Mekan, Tema Sonu Değerlendirme Soruları etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

4.Yukarıdaki şiirden hareketle şiirde ele alınan duygu ve düşünceleri geliştirerek yurdumuzla ilgili bir masal yazınız. Yazdığınız masalı arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Bizim Memleket şiirinden hareketle yurdumuzla ilgili bir masal yazınız.

Hasan, içindeki çok para kazanma hırsını bir türlü bastıramayan, mutluluk ve refahı hep dışarıda arayan, çalışkan olmasını rağmen emeğinin karşılığını hemen görmek isteyen sabırsız bir gençtir. Babasını, sahip oldukları toprakları satıp Almanya’ya gitmeye ne kadar ikna etmeye çalışsa da bunu bir türlü başaramamakta, babasının içindeki toprak aşkı ve vatan sevgisi hep daha ağır basmaktadır. Hasan sonunda daha fazla dayanamaz ve yaz tatilinde tanıştığı bir kızla evlenerek Almanya’ya damat olarak gider. Bu yeni yaşamını alışmada başlarda zorluk çekse de kısa zamanda Almancayı öğrenir, iyi sayılabilecek bir yerde de işe girer.

Tek çocuğu olan Hasan’ın hasreti ile yanan babası, kendini işe ve toprağa vererek bu acısını unutmaya çalışır. Yüreğinde acı, elince çapa, teninde nasır düşer tarlasının yoluna. Bir gün tarlada çalışırken pulluğa bir şey takılır ve traktör kımıldayamaz hale gelir. Biraz daha zorlayınca ortalığı bir sis kaplar ve bir peri belirir. Karşısındaki yaşlı babayı gören peri, kendisinden bir dilek dilemesini ister. Yaşlı adam keşke oğlum yanımda olsa der ve derin bir iç çeker. Peri, bu dileği duyunca şaşırır. Şimdiye kadar kendisinde hep para, pul istenmiştir. Yaşlı adam ile konuşmaya devam ederler ve adam anlatmaya başlar. “Ben bu topaklarda doğdum. Dağları, ovaları, dereleri ile bu vatan benim için cennet gibi bir yer. Bu topraklar benim emeğimi hiçbir zaman karşılıksız bırakmadı.” der fakat oğlunun daha zengin olmak için yurt dışına gittiğini anlatır. Tek dileğinin oğlunun yanında olmasını istediğini söyler. Peri, yaşlı adamın vatan ve ülkesine karşı duyduğu sevgiyi gözlerinden okur, ancak o gözlerdeki evlat özlemini de görür. Peri, “Peki der” ve ortadan kaybolur. Yaşlı adam hayal mi, rüya mı gördüğünü anlayamadan kendini ağacın altında otururken bulur. Traktörünün başına gider ve hareket etmeye çalışırken topraktan gelen değişik bir sese kulak verir ve aşağı iner. Pulluğun ucunda duran sandığının için altın doludur. Bulduğu altınları göstermek için sevinçle hanımının yanına gider ve oğluna da durumdan haber verirler. Zengin olacakları haberini alan Hasan, hemen vatanına döner.

Babası, Hasan ‘a “bu topraklar bizim yüzümüzü hiçbir zaman kara çıkarmadı, emeğimizin hep daha fazlasıyla verdi” der. Buldukları altınlar ile kurdukları büyük çiftliklerini Hasan ve babası beraber yönetirler ve çok daha zengin olurlar. Yaşlı adam, bunun içindeki vatan ve memleket sevgisinin bir karşılığı olduğunu düşünür ve yeniden oğluna kavuştuğu için şükreder. Hasan da vatanına ve toprağının güzelliklerini anlar ve ona sahip çıkmanın ve çalışmanın ne kadar önemli olduğunu herkese anlatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.