Bölgenize ait bir efsaneyi araştırınız. Kız Kulesi Efsanesi.

4.sınıf Türkçe dersi için verilen 6. TEMA MİLLİ KÜLTÜRÜMÜZ Hep Büyük Efsanesi hazırlık çalışmaları sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Efsane nedir? Bölgenize ait bir efsaneyi araştırıp dosya kağıdına yazınız.

Sözlük anlamı olarak efsane: Eski çağlardan beri söylenegelen, olağanüstü varlıkları, olayları konu edinen hayalî hikâye, söylence demektir. İstanbul’ a ait en önemli efsanelerden biri “Kız Kulesi Efsanesi” dir. Bu efsane Hero ve Leandros Efsanesi olarak da tarih kaynaklarında yer almaktadır.

Kız Kulesi Efsanesi   / Hero ve Leandros Efsanesi

Efsaneye göre Roma döneminde yaşanan olayda: Yunan mitolojisinde aşk ve güzellik tanrıçası olarak bilinen Afrodit’in rahibelerinden olan Hero Kız Kulesi’nde görev yapmaktadır. Hero, rahibe olduğu için evlenmesi, aşk yaşaması ve erkeklerle ilişkisi olması yasaklanmıştır.

Hiro, bir tören için kuleden karşı kıyıya geçer ve orada Leandros adında başka bir rahiple tanışır.  Hero ve Leandros birbirlerine ilk görüşte âşık olurlar. Tören sonrası Hiro kuleye döner. Yeniden görüşebilmelerinin tek yolu Rahip Leandros’un gece yüzerek kuleye gelmesi ve gizlice buluşmalarıdır. Hiro, gece olunca kulede bir fener yakar ve Leandros boğazın soğuk ve akıntılı sularında yüzerek kuleye ulaşır. Bir süre bu şekilde aşk yaşayan Hero ve Leandros çok mutludur. Bir gece Leandros sevgilisiyle buluşmak için sahile gelir. Rüzgârlı bir gecede boğazın soğuk sularında Leandros yüzmeye başlar. Fakat Hero’nun sevgilisine yol göstermesi için yaktığı fenerin rüzgârın etkisi ile sönmesiyle karanlık denizde yolunu kaybeden Leandros boğularak ölür. Sevgilisinin kendisine ulaşmak isterken gözleri önünde boğulmasına şahit olan Hero da yaşadığı acıya dayanamaz ve kendini boğazın sularına bırakarak hayatına son verir. Bu efsaneye dayanarak Romalılar burayı, Leandros Kulesi ismini vermişlerdir.

“Bölgenize ait bir efsaneyi araştırınız. Kız Kulesi Efsanesi.” için 3 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.