Borsa-Hersek, İngiltere, Suudi Arabistan, Japonya hakkında neler biliyorsunuz?

4.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Gitmek İstediğim Ülkeler etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • 182.sayfada verilen ilgili ülkeler hakkında neler biliyorsunuz? Bu ülkeleri, dünya haritası üzerinde gösteriniz.

Borsa-Hersek: Balkanlarda bulunan bir devlet olduğunu, başkentinin Saraybosna olduğunu, Osmanlı İmparatorluğu zamanında onun sınırları içinde kalan, Boşnak ve Sırpların birlikte yaşadığı bir ülke odluğunu biliyorum.  Ünlü Mostar Köprüsü’nün bu ülkede olduğunu biliyorum.

İngiltere: Dünyanın en güçlü devletlerinden biri olduğunu, başlarında hala bir kraliçenin bulunduğunu ve halkın kraliçeyi çok sevdiğini, tüm dünyada konuşulan İngilizce dilinin bu ülkeden yayıldığını biliyorum.

Suudi Arabistan: Krallıkla yönetilen bir ülke olduğunu, İslam dinin bu ülkede doğduğunu, ülkenin çoğu yerinin çöllerle kaplı olduğunu, petrol bakımından çok zengin bir ülke olduğunu biliyorum.

Japonya: İkinci dünya savaşında Amerika’nın bu ülkeye atom bombası attığını, halkının Türkleri ve ülkemizi çok sevdiğini, çok çalışkan bir halkı olduğunu, teknoloji alanında birçok şirketlerinin olduğunu biliyorum.

  • Fotoğrafları verilen ülkelerdeki insanların günlük yaşamları sizce nasıldır? Bu konudaki tahminlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Bosna-Hersek, İngiltere ve Japonya ekonomik ve teknoloji alanında ileri oldukları için bu ülkelerdeki insanların günlük yaşamları daha rahattır. Suudi Arabistan’ın büyük bölümü çöllerle kaplı olduğu için günlük yaşamlarında zorlanabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.