Bu kamu spotu reklamının içeriği ne ile ilgili olabilir? Antibiyotik kullanımı ile bilgili kamu spotu.

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 6. TEMA SAĞLIK VE SPOR Çitlembik etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Aşağıdaki görseli inceleyiniz. Bu kamu spotu reklamının içeriği ne ile ilgili olabilir? Antibiyotik kullanımı ile bilgili kamu spotu.

Reklam afişinde “Antibiyotikte değil sağlığınızda ısrarcı olun” yazısı ve elinde antibiyotik ilacı bulunan bir doktor görünmektedir. Bu kamu spotu reklamı: gereksiz yere ilaç kullanılması gerektiği, doktordan ısrarla antibiyotik yazmaları istenmemesi gerektiği ile ilgili olabilir. Bu reklam “bilinçsiz ilaç kullanımının önüne geçme” ile ilgili olabilir.

  • “http://www.sggm.saglik.gov.tr/TR,13138/akilci-antibiyotik-kullanimi-kamu-spotuizlemek-icin-tiklayiniz.html” internet adresinden reklam videosunu izleyiniz. Reklamın verdiği mesaj nedir? Ödevdeki link çalışmadığı için kamu spotuna bu link üzerinden ulaşabilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=WeWVddaBdrg Akılcı Antibiyotik Kullanımı Kamu Spotu

Reklamda her hangi ufak bir rahatsızlıkta veya öksürükte evde bulunan antibiyotiklerden kullanmaya çalışan kişiler görülüyor. Reklamda Antibiyotiğin gereksiz ve yanlış kullanımının sağlığa zarar vereceği anlatılmaktadır. Antibiyotikler sadece doktorlar tarafından yazıldığında kullanılmalıdır. Gereksiz yere doktordan antibiyotik yazması istenmemelidir.

  • Bu reklamın topluma yararları nelerdir? Açıklayınız.

Akılcı ve bilinçli ilaç kullanımı ile hem sağlığımızı korumuş oluruz, hem de gereksiz yere masraf yapamamış oluruz. Çünkü gereksiz antibiyotik kullanımı sağlığımızı riske atabilir. Bağışıklık sistemimizi zayıflatabilir. Akılcı ilaç kullanımı ile daha sağlıklı bir toplum oluruz. İlaçlar için gereksiz yere masraflar yapılamadığı için devletin kasasından daha az para çıkar. Devlet elimde kalan para ile daha iyi hizmetler sunabilir.

“Bu kamu spotu reklamının içeriği ne ile ilgili olabilir? Antibiyotik kullanımı ile bilgili kamu spotu.” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.