Bu kişi, size o günkü koşulları anlatsa neler söyleyebilir?

4.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Mektup etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

Ders Kitabı’nın 52 ve 53. sayfasının “Sakarya Meydan Savaşı’ bölümündeki Tekâlif-i Milliye tablosundan kendinize bir kişi seçiniz. Ona bir ad veriniz.

  • Bu kişi, size o günkü koşulları anlatsa neler söyleyebilir?

O günler çok zor geçiyordu. Kütahya -Eskişehir Savaşları kaybedilmiş ordumuz Sakarya ırmağının doğusuna çekilmişti. Yunanlılar Afyon, Kütahya ve Eskişehir’i ele geçirmişti. Ordumuzun yeniden toparlanabilmesi için acil olarak ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyordu. Bizlerde bunun için elimizden geleni yaptık onların ihtiyaçlarına karşıladık. Giyecek ve giyeceklerimizin çoğunu askerlerimize gönderdik. Ama tüm zorluklara değdi ve düşmanı yurdumuzdan atmayı hep birlikte başardık.

  • Seçtiğiniz kişiye neler söylemek isterdiniz?

Sizlerin yaptığı fedakârlıkların ve gayretlerin hakkını hiçbir zaman ödeyemeyiz. Eğer sizlerin o günlerde yaptığınız fedakârlıklar olmasa; ordularımız yeniden toparlanamayacak ve belki de şuan Türkiye Cumhuriyeti diye bir devlet olmayacaktı. Sizlere şükran ve minnet burçluyuz. Bizler de bu ülkenin tekrar o günleri hiçbir zaman yaşamaması için ülkemizi çok sevecek ve çok çalışacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.