Bulutsuz bir gecede gökyüzüne baktığınızda görebildiğiniz gök cisimleri nelerdir?

7.sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Dersi 1. Ünite Güneş Sistemi ve Ötesi sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Bulutsuz bir gecede gökyüzüne baktığınızda görebildiğiniz gök cisimleri nelerdir?

Bulutsuz bir gecede gökyüzüne baktığımızda gökyüzünün büyük bir kısmının yıldızlarla kaplı olduğunu hepimiz görmüşüzdür. Bu yıldızlar içerisinde bir arada bulunan takım yıldızı adını verdiğimiz yıldız grupları vardır. Ay farklı şekillerde bizi karşılar.

  • Günümüzde uzay ve gök cisimleri hakkında oldukça detaylı bilgiler elde edilmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte uzay araştırmalarında ne gibi ilerlemeler kaydedilmiştir?(sayfa 20)

Uzayda bilinmeyen yönleri keşfetmek için çok eskiden beri uzaya gitme çalışmaları yapılmıştır. Teknolojinin ilerlemesi ile hem uzaya gidilmeden gözlem yapılacak araçlar yapılmış hem de uzaya gidilebilmiştir. Güneş sistemini tespit edebilmek için keşfedilen uzay sondaları içerisindeki fotoğraf makinaları sayesinde gezegenlerin fotoğrafları çekilmiştir. Dünyadaki değişiklikleri gözlemleyebilmek için dünya etrafına yapay uydular yerleştirilmiştir. Bilimsel çalışmaları yürütmek için uzay istasyonları kurulmuş. Uzay için özel tasarlanmış kıyafetlerini giyerek uzay istasyonlarında bilimsel çalışmalarını yürüten astronotlar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.