Büyük Set Resifi, Klimanjaro Dağı, Büyük Kanyon Hakkında kısa bilgiler

5.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Doğal Miras sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Kutularda Doğal Miras Listesi’nde olan dört farklı unsura yer verilmiştir. Kutulara bu unsurlarla ilgili kısa bilgiler yazınız.

Büyük Set Resifi

Ülke: Avustralya

Dünya Miras Listesi’ne alınma tarihi: 1981

Hakkında kısa bilgiler: Birbirinden ayrı 2,900 resif ve 900 adadan oluşan Büyük Set Resifi, Queensland sahili açıklarında bulunan Mercan Denizi’nde yer almaktadır. Canlı organizmaların oluşturduğu en büyük yapı olan Büyük Set Resifi, dış uzaydan görülebilmektedir.

Klimanjaro Dağı

Ülke: Tanzanya

Dünya Miras Listesi’ne alınma tarihi: 1987

Hakkında kısa bilgiler: Sönmüş bir stratovolkan olan Kilimanjaro dağı, deniz seviyesinden 5.895 metre yüksekliği ile Afrika kıtasının en yüksek dağıdır. Kendine özgü tabiatı dolayısıyla 1987 yılında Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

Büyük Kanyon

Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

Dünya Miras Listesi’ne alınma tarihi: 1979

Hakkında kısa bilgiler: Arizona eyaleti sınırlarında bulunan Büyük Kanyon Milli Parkı, Kolorado Irmağı’nın kanalı milyonlarca yılda yarmasıyla oluşmuştur.  Uzunluğunda 466 kilometre olan kanyonun genişliği 400 metre ila 2.4 kilometre arasında değişmektedir.

Pamukkale

Ülke: Türkiye

Dünya Miras Listesi’ne alınma tarihi: 1988

Hakkında kısa bilgiler:  Denizli ilinde bulunan Pamukkale, Kent Kaplıcaları ve akan sulardan kalan karbonat mineralleri teraslarını, travertenleri kapsamaktadır. Travertenler görsel zenginliğin yanı sıra solunum, romatizma, kalp rahatsızlıkları, sindirim, dolaşım ve deri rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

“Büyük Set Resifi, Klimanjaro Dağı, Büyük Kanyon Hakkında kısa bilgiler” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.