Büyükbabanız ya da büyükannenizle hayatlarının farklı dönemlerinde yararlandıkları teknolojik ürünler ve o dönemlerdeki toplum hayatıyla ilgili röportaj yapınız

5.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen 5. Ünite Gerçekleşen Düşler Röportaj Yapıyorum sorularından birisi. Soru şu şekilde:

Büyükbabanız ya da büyükannenizle hayatlarının farklı dönemlerinde yararlandıkları teknolojik ürünler ve o dönemlerdeki toplum hayatıyla ilgili röportaj yapınız. Röportajınızın fotoğrafını aşağıya yapıştırınız.

Röportaj yapılan kişi:………

Akrabalık derecesi: Büyükbabam

Röportajın tarihi:………………

Röportajın yapıldığı yer:……………..

SORULAR

  1. Çocukluğunuzda, şehirler arası yolculuklar ve uzak yerlerdeki insanlarla iletişim nasıl yapılıyordu?

Şehirlerarası yolculuklar için buharlı trenler kullanılıyordu. Uzak yerlerdeki insanlarla mektup ile iletişim kuruluyordu.

  1. Çocukluğunuzda evde ve okulda kullandığınız teknolojik ürünler nelerdi? içlerinde bugün hâlâ kullanılanlar nelerdir?

Okulda kullandığımız teknolojik bir ürün yoktu. Evlerimizde traktör, plaklar ve radyolar vardı. Bugün hala kullanılıyorlar.

  1. Çocukluğunuzda kullanmadığınız teknolojik ürünler hayatınıza ne zaman ve nasıl girdi? Bun­lar sizin yaşamınızı nasıl değiştirdi?

Köyümüze elektrik gelmesi ile beraber hayatımıza televizyon girdi. Haftalık yayınlanan sinemaları tüm komşular beraber izlerdik. Haber yayını ile ülkede ne olup bittiğini hemen öğrenirdik.

  1. Teknolojik ürünler çevrenizde hangi değişikliklere yol açtı?

Teknolojik ürünler ve makineler kullanılarak büyük apartmanlar yapıldı. Nehirlerin üzerine barajlar kuruldu.

  1. Çocukluğunuzda kullanılan teknolojik ürünlerle bugün kullanılan teknolojik ürünleri dikkate alarak toplumdaki değişimle ilgili tespitleriniz nelerdir?

Eski insanlar bugünkü işleri yapmak için günlerce çalışırlardı. Şimdi hayat çok daha kolay. Eskiden işleri bitirmek için insanlar yardımlaşırlardı, buda samimiyet oluştururdu. Şimdi işler teknoloji yardımıyla yapılıyor. Eski dostluklar kalmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.