Büyüklerinizin yada arkadaşlarınızın sizi sevdiğini bilmeniz duygularınızı ve yaşantınızı nasıl etkiler?

Sevgi çok kutsal ve bir bu kadar da sosyal hayat içinde olması gereken birleştirici bir duygudur. Bu dünyada sevgi duygusunu hem şahsen hissetmek gerekir hem de sevilmeye gayret göstermek gerekir. Anne sevgisi, baba sevgisi, kardeş, akraba, arkadaş sevgisi hep olması gereken duygulardır. Olması gerekir diye net bir şekilde söylüyoruz ki çünkü “sevgi” kavramı insanın ihtiyaçları arasında yer alan hayati bir ihtiyaçtır. Peki sevildiğimizi nasıl anlarız?

 1. Bunun için yaşadıklarımız oldukça ölçüyü gösterecek potansiyeldedir.
 2. Tavır ve davranışların kırıcı olmaması ve yapıcı olması bir diğer önemli husus.
 3. Biz millet olarak hep “sevgi” yi söylemekten çekinmişizdir halbuki açık açık söylemeyi neden denemiyoruz! “Seni seviyorum” demek çok da zor olmasa gerek. İnsanlar bazen bunu sadece davranışlarda görmek değil duymak da isterler. Böylelikle sevgiyi duyurarak da insanlar büyükleri ve arkadaşları tarafından sevildiklerini bilebilirler.

Sevgiyi anlatmanın tüyolarını verdik bunun yanında sevgiyi anlamanın verdiği hisler de vardır. Peki insanlar sevildiklerinde ne hissederler? sorusunun cevaplarını irdeleyeceğiz işte cevapları. Büyüklerinizin yada arkadaşlarınızın sizi sevdiğini bilmeniz duygularınızı ve yaşantınızı nasıl etkiler?

 1. Sevildiğini bilmek herşeyden önce insanı mutlu kılar.
 2. O kişiler nezdinde değerli olduğunu hissettirir.
 3. İnsanın kendine güveni artar. Çünkü çevresinin sevgi çerçevesi içinde olmak ona bir güç verir.
 4. Hadiseler karşısında yalnız kalmadığını bilir. Bu da insanı huzurlandıran diğer bir ayrıntıdır.
 5. Çevresindekiler tarafından sevildiğini bilmek ile kişinin rahat hareket etmesini sağlar. Çekingenlik ya da içine kapanıklık durumu yaşanmaz. Bildiğini, gördüğünü rahatlıkla ifade edecek cesareti kendinde bulur. Çünkü biliyordur ki yakın çevresi taradından sevilen kişi anlayışla karşılanacak.
 6. İnsanlar sevildiğini bilince kendindeki sevgi eksikliğini de fark edebilir. Kendi kendine “ben onu beni sevdiği kadar sevmiyordum, hakkında ne kadar da yanılmışım” cümlesini sarf ettirebilir.
 7. Sevildiğini bilen insan kolay iletişim kurar. İnsanlarla diyaloglarında sorun ya da sıkıntı yaşamaz.
 8. Büyükler ya da arkadaşlar tarafından sevildiğini bilmek insanları birbirine bağlar. İnsanlar arasında kardeşlik ve dostluk duygularını perçinler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.