Çalıkuşu Kitabı – Romanı Özeti

Babasını kaybettikten sonra yapayalnız kalan Feride teyzesinin yanına yerleşir. Teyzesinin Kamuran adında Feride’den bir kaç yaş büyük bir oğlu vardır. Kamuran oldukça kibar ve bakımlı aynı zamanda yakışıklı bir gençtir. Feride ise uçuk kaçık, sürekli Kamuran ile alay eden, hareketli bir genç kızdır. Sürekli kavga eden Kamuran, Feride ikilisi yavaş yavaş gerçekleşen bir yakınlaşmanın kurbanı olurlar ve bir birilerine aşık olurlar. Aile tarafından hoş görülen bu durum Feride’nin okulu bitirdiği zaman düğün hazırlıklarının yapılacağını dile getirir.

 
Günün birinde kimsenin tanımadığı bir kadın çıka gelir ve Kamuran’ın Avrupa’da aşk yaşadığını sevdiği bayanla birlikte olduğunu anlatır umursamaz görünen Feride için için üzülmüştür. Kimseye bir şey söylemeden çıkar gider ve evlilik iptal olur. Sütannesinin yanına yerleşen Feride orada bir köy okulunda öğretmenlik yapmaya başlar. Ancak bazı şartlardan dolayı Feride işsiz kalır ve başka bir okula gider. Güzelliği ve alımlı fiziğiyle oldukça göze çarpan Feride endişelidir. Sürekli dedikodu çıkmaya başlar herkes tarafından beğenilen Feride orada öğretmenlik yapamayacağını anlar ve yeni iş arar. Bazı olayların cereyan etmesiyle Feride bir doktorla tanışır ve çok iyi olan bu doktorun yanında hasta bakıcı olarak çalışır. Dedikodu yapmayı seven halk hiç durur mu?

 

Feride’nin bir doktor ile sürekli aynı ortamda bulunmasını başka şekilde anlamlandırırlar. Dedikodular karşısında çom üzülen doktor Feride’yi ikna ederek kağıt üzerinde evlilik yapar. Ancak Feride’ye el sürmez çünkü Feride’nin Kamuran’ı çok sevdiğini günlükten okumuştur. Kamuran’a gizli bir mektupla her şeyi anlatan doktor ağır bir hastalığa yakalanır ve ölür. Ardından bir paket bırakır, paket Feride’nin teyzesigiledir. Feride paketi alarak teyzesinin yolunu tutar paketi verip hemen geri dönmektir niyeti ancak Kamuran her şeyden haberdardır ve Feride’yi tekrar kaybetmek istemez. Feride gelince onu ne kadar çok sevdiğini ve onu hiç bırakmayacağını söyler. Feride naz niyaz yapsa da teyzesinin ısrarı ile gitmekten vazgeçer. Zaten Feride Kamuran’ı sevmekte ve gitmek istememektedir.

Eser Reşat Nuri Güntekin’e aittir. Yıllardan beri dizi, film konusu olmuş ve hiç bir zaman eskimemiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.