Çalıkuşu Roman Özeti

Çalıkuşu / Reşat Nuri Güntekin

Anne ve babasını küçük yaşlarda kaybeden Feride ile kendisini himaye eden teyzesinin oğlu Kamuran arasındaki yakınlaşmayı ve araya giren engellere rağmen bitmeyen aşklarını konu alır.

Çalıkuşu

Küçük yaşta annesi kaybeden Feride, babası subay olduğu için büyükannesinin yanında büyümüştür. Okul çağına gelen Feride, İstanbul’a teyzesinin himayesine, yatılı Fransız kız lisesine gönderilir. Feride ele avuca sığmayan, neşeli ve zeki bir kızdır. Erkekler gibi ağaçlara tırmandığını gören bir öğrenmeni onun için çalıkuşu benzetmesi yapar ve o günden sonra okulda çalıkuşu olarak çağırılır. Babasının da ölümüyle tek yakını teyzesi kalan Feride bütün tatillerini teyzesinde geçirir. Feride’den birkaç yaş büyük ve oldukça ağır başlı olan teyzesinin oğlu Kamuran Feride’ye büyük bir aşk besler. Kamuran’ın bu sevgisi karşılıksız değildir. Teyzesi de bu durumdan oldukça memnundur ve Feride’nin okulu bittince evlenmelerine karar verilir. Fakat düğünden birkaç gün önce çıka gelen bir kadının anlattıkları Feride’nin canını sıkar. Kamuran’ın, İsviçre’de iken Münevver adında bir sevgilisi olduğunu ve ona evlenme sözü verdiğini ve mektuplarını öğrenir. Feride mektupları okuduktan sonra Kamuran’la evlenmekten vazgeçer. Gururuna yenilen Feride, teyzesinin evini terk eder ve izini kaybettirir.

Nereye gideceğini düşünün Feride’nin aklına sütannesi gelir. Bir süre onun yanında kalsa da daha fazla yük olmak istemediği için çeşitli işlere başvurur ve sonunda ilkokul öğretmeni olarak atanır. Anadolu’yu hiç yadırgamayan Feride, Zeyniler köyünde öğretmenliğe başlar. Anadolu’nu bu ücra köşesinde feride yaptığı her şeyi yazdığı bir günlük tutmaya başlar. O eski asi genç kız hayatı tanımaya başlamış ve ağır başlı olmayı öğrenmiştir. o öğrencilerini çok seven, her biri ile ayrı ayrı ilgilenmekten zevk alan bir öğrenmendir. Okulunda Munise adındaki, annesi kötü yola düştüğü için köylüler tarafından sevilmeyen kıza acır ve onu evlatlık alır. Köy okulu kapandığı için Milli Eğitime giden Feride’nin, orada karşılaştığı eski bir arkadaşıyla Fransızca konuştuğunu gören müdür onu kız öğretmen okuluna görevlendirir. Burada Feride, fiziği ve güzelliğinin çok fazla dikkat çekmesinden dolayı endişelenmektedir. Okulundaki müzik öğretmeninin ve başka erkeklerin ilgisi yüzünden tayin ister. Onun güzel ve yalnız bir kadın olması birçok kişinin dikkatini çekmektedir.

Zeyniler köyünde görev yaparken, yaralanan bir askerin tedavisi için köye gelen doktor Hayrullah bey de böyle güzel bir kızın bu köyde ne aradığını anlayamamış ona bir aşk acısı yüzünden buralara gelmiş olabileceğini söylese de Feride bunu kabul etmemiştir. Yıllar sonra Kuşadası’nda tekrar karşılaştıklarında, hasta bakıcı olarak doktora yardım etmeye başlar ve onun himayesine girer. Artık büyümüş olan Munise ve Feride’yi doktor kızı gibi sever. Hayrullah bey’in hasta bakmaya gittiği bir zamanda Munise hastalanır ve doktor gelinceye kadar can çekişerek ölür. Evlatlık kızının ölümü üzerine Feride hastalanır ve doktorun evinde kalır. Hayrullah beyin yaşlılığına aldırmayan kasabalı, genç kadının bu bekar adamın evinde kalmasının dedikodusunu yapmaya başlar. Feride’yi de ikna eden doktor sırf dedikodudan kurtulmak için onunla kağıt üzerinde evlenir. Feride’nin babası gibi sevdiği doktor, onun günlüğünü bulmuştur. Her şeye rağmen Feride’nin hala Kamuran’ı sevdiğini okur ve Kamuran’a bir mektup yazarak olanları anlatır. Hayrullah bey yazdığı mektubu, günlüğü ve bazı belgeleri bir paket yaparak bunları kendisi ölünce Kamuran ‘a vermesini vasiyet eder ve kısa bir süre sonra da ölür. Feride doktorun ölümü üzerine paketi teslim etmek üzere Teyzesinin evine Tekirdağ’a gider. Tesadüf eseri Kamuran’da İstanbul’dan Tekirdağ’a gelmiştir. Paketin içinde ne olduğu bilmeyen Feride paketi teslim eder. Teyzesi paketi Kamuran’a verir ve Kamuran o gece kardeşleriyle birlikte günlüğü okurlar. Kendisinin hala unutamadığı Feride’nin de onu sevdiğini anlar.  Feride doktorun ölümünden sonra Kuşadası’na dönmeyi hiç istememektedir ama bunu çevresine belli etmez. Doktorun tavsiyesini dinleyen Kamuran da Feride’yi elinden tekrar kaçırmamaya kararlıdır. Onu ne kadar çok sevdiğini ve gitmemesini söyler. Feride gitmekten vazgeçer ve gizli bir mutlulukla Kamuran’a sarılır ve ayrılmamak üzere evlenirler.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.