Camdan yağmuru izleyen çocuk ile ilgili bir hikaye yazınız.

3.sınıf Türkçe MEB YAYINLARI dersi için verilen 8. Tema SAĞLIK VE SPOR 19 Mayıs etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Görsellerde verilen olayların oluş sırasına göre bir hikâye yazınız. Camdan yağmuru izleyen çocuk ile ilgili bir hikaye yazınız.

Bir sabah Efe odasının camından gelen tıkırtı sesine uyanmıştı. Önce cama bir kuşun gagası ile tıkladığını düşündü, tam perdeyi açtı ki ortada ne kuş var ne başka bir şey. Ama cama vuran koca koca yağmur damlalarını görünce göz bebekleri olabildiğince büyüdü ve bir su damlasını nasıl olurda böyle bir ses çıkarabildiğini düşünmeye başladı. Efe camda süzülen su damlalarını izlerken kendini hayal aleminde buldu. Ayağında paletler, gözünde dalış gözlükleriyle okyanusun derinlikleri keşfeden bir dalgıçtı O. Efe daha sonra kahvaltı için mutfağa gittiğinde annesinin yaptığı patates kızartmasını iştahla yerken kurduğu hayali anlatmaya başladı. Bir gün çok iyi bir dalgıç olacak ve okyanusların derinlikleri keşfedecekti. Hayalini anlatırken Efe’nin gözlerindeki parıltıya ve heyecana şahit olan annesi Efe için bir dalış kursu araştırmaya başladı.

Okyanusların derinliklerine dalmayı merakla bekleyen Efe için kurstaki eğitmenin anlattıkları ilk başlarda çok sıkıcı geldi. Fakat bu bilgilerin dalış için ne kadar önemli olduğunu anlayınca eğitmeni pürdikkat dinlemeye başladı. Efe kurstaki diğer çocuklarla da çok iyi anlaşıyordu. O gün Efe kurs dönüşünde hemen annesinin yanına koştu. “Anne yarın ilk defa denizde dalış yapacağız” derken Efe’nin gözlerindeki heyecana şahit olan annesi, çocuğunun hayallerini desteklediği için kendini çok mutlu hissediyordu. Sonunda beklen büyük gün gelmişti. Efe paletlerini giydi, dalış gözlüğü ve tüpünü taktı, artık hazırdı. Tekne ile sahilden biraz açıldıktan sonra dalış yapacakları koya gelmişlerdi. Efe suyun altına girince eğitmenine her şeyin yolunda gittiğini anlatan kursta öğrendiği “okey” işaretini yaptı ve ilerlemeye başladılar. Rengârenk balıkları, değişik biçim ve renlerdeki mercanlara bu kadar yakından bakabiliyor olmak onun için taraf edilemez bir duyguydu. Yanlarında getirdikleri yemler ile balıkları elleriyle besledikten sonra tekneye geri dönmüşlerdi.

Günün yorgunluğu ile erkenden yatan Efe sabah yeni camdan gelen bir tıkırtı sesi ile uyandı ve yağmuru izlemek için cama koştu. Ama bu kez karşısında çok sevimli bir kuş vardı. Onu karşısında gören kuş pır diye uçuverdi. Efe Kuşun kanatlarının beyazlığında kendini bulutların arasında uçtuğu hayal ederken buldu…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.