Çayın toplum hayatımızdaki yeri ile ilgili söyleşi yazınız.

8.sınıf Türkçe dersi için verilen Türk Çayı etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Çay İncelikleri, Aşağıdaki metni okuyunuz. Bu metinden hareketle çayın toplum hayatımızdaki yeri ile ilgili söyleşi yazınız.

Küçüklüğümde dedemden dinlemiştim. Eskiden çay, kahve bu kadar yaygın değilmiş. Ancak özel misafirlere ikram edilirmiş. Sabah kahvaltılarında çay değil çorba içilirmiş.

Karadeniz ikliminin çay yetiştiriciliği için uygun olduğunun anlaşılması ile başlamış çayın günlük hayatımıza girişi. Ne yalan söyleyelim çokta iyi olmuş. İki eski dostun sohbeti söz konusu olduğunda “demli bir çay yap ta, size geleyim” der olmuşuz. Sabah kahvaltılarımızın değişmez, sıcaklığı ile içimizi ısıtan içeceği olmuş çay. Gün içinde iş yerlerimizde molalarımızın adı çay saati olmuş. Aşıkların buluştukları, özlemlerini, hayallerini ve gelecek planlarını paylaştıkları çay bahçeleri. Akşam misafirliklerindeki konuşmanın adı artık çay sohbetti. Çay toplum hayatımızın öyle bir parçası olmuş ki günlük yaşamımızdaki birçok şeye kendi adını eklemiş. Sabah çayı, çay saati, çay bahçesi, çay sohbeti. Toplumumuz çayı öylesine sevmiş ki adını günlere bile vermiş, hanımlar kendi aralarında düzenledikleri çay günlerinde konuşmuşlar, kaynatmışlar, gülüşmüşler.

Çay, toplum hayatımızda kendini gösterirde bireyin hayatında eksik kalır mı hiç? Mutfakta kaynayan çaydanlıktan buharlar çıkmaya başladığında, evin en güzel balkonunda, hafif esen rüzgar eşliğinde yapılan çay keyfi en güzel dinlenme aracımız olmuş, üzerimizden günün tüm yorgunluğu silen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.