Cep telefonunun insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini araştırınız.

4.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen 5. Ünite İyi Ki Var Cep Telefonunun Zararları sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Cep telefonunun insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini araştırınız. Araştırmanızın sonucunu aşağıda boş bırakılan yere yazınız. Araştırma için bilgisayarınızın arama motoruna “cep telefonlarının zararları” yazıp gerekli
    bilgiye ulaşabilirsiniz.

Cep telefonun zararları: Cep telefonları her yöne mikrodalgalar yayarak çalışır. Yapılan araştırmalarda bu dalgaların kemik ve yumuşak dokudan birkaç santimetre ilerlediği ve enerjisinin de orada yani beyin ve sinir dokusunda emildiği gösterilmiştir.  Uzun süreli telefon konuşmalarının (ki bunun tanımı altı dakika ve üzerindeki konuşmalardır) kulak ve beyin dokusunun ısısını artırdığı ve baş ağrılarına neden olduğu, bizlerin kolayca hissedebildiği etkileridir. Günde bir saat veya daha fazla cep telefonu kullananlarda işitme kaybı gelişme ihtimalinin arttığını bildirmiştir. Mikrodalgaların göz dokusunu etkileyerek katarakta benzer zarara yol açabileceği de saptanmıştır.Yararlandığım internet sitesi / siteleri: http://www.haberturk.com/saglik/haber/544820-cep-telefonunun-korkunc-zararlari

Ulaştığım bilgiler:  cep telefonunun insan sağlığına zararlı dalgalar yaydığı, bu nedenle çok uzun süreli konuşulmaması gerektiği.

Araştırmamın sonucu ile ilgili görüşlerim: günlük hayattaki cep telefonu kullanımımızı azaltmalıyız. Gerekmedikçe telefonu yakınımızda tutmamalıyız.

“Cep telefonunun insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini araştırınız.” için 4 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.