Cephane taşıyan kadınlar, Resimle ilgili duygu ve düşüncelerinizi anlatan bir hikâye yazınız.

3.sınıf Türkçe MEB YAYINLARI dersi için verilen 2. TEMA MİLLÎ MÜCADELE VE ATATÜRK Şahin Bey etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Cephane taşıyan kadınlar, Resimle ilgili duygu ve düşüncelerinizi anlatan bir hikâye yazınız.

Gecenin karanlığı dağların üzerine çökmüştü. Karanlığı cepheden gelen patlamalar delip geçiyordu. Vatanı için cephede savaşan askerimiz var gücü ile düşman saldırısına karşılık vermeye çalışıyordu. Ama neredeyse hiç cephane kalmamıştı.

Şanlı Türk kadını evinde oturup oğlunun, eşinin cepheden dönmesini bekleyecek değildi. Zeynep Hanım, köydeki diğer kadınları da yanına aldı.  Bulabildiği tek bir kağnı, onun da taşıyabileceği miktar belliydi. Mecburen geride kalan cephaneyi sırtlarına yüklediler ve cephaneyi vaktinde askerlerimize yetiştirmek içi yollara düştüler. Gecenin soğuk ve karanlığına aldırmadan ilerlediler. Kiminin ayağında eski bir çarık, kiminin ayağında o da yok. İçlerini ısıtan vatan ve özgürlük ateşi ile çıplak ayak tam iki gece yol yürüdüler. Cephede onları Mustafa Çavuş karşıladı. Eğer bu cephane bugün yetişmeseydi belki de… derken Zeynep Hanım söze atıldı. Askerimizdeki şehadet aşkı, bizlerdeki vatan sevgisi tüm düşmanları yenmeye yeter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.