Çevre kirliliğini önlemeye yönelik neler yapılabilir?

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 3. TEMA DOĞA VE EVREN Bu Nehir Bizim hazırlık çalışmaları sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Çevre kirliliğini önlemeye yönelik neler yapılabilir?

– Toplumda çevreye ve doğaya karşı farkındalık oluşturacak programlar ile Ekolojik farkındalığın yaratılması ve duyarlılığın arttırılması sağlanabilir.

– Çöplerin kaynağında yani evlere türlerine göre ayrıştırılarak poşetlenmesi sağlanarak onların doğaya atılmasını engellenebilir. Kağıt, cam, plastik gibi atıkların geri dönüşümü sağlanabilir.

– Fabrika bacalarından çıkan zehirli gazlar ile atık sular için filtre ve arıtma sistemleri kullanılmasının zorunlu hale getirilmesi sağlanabilir.

– Bireysel araç kullanımı yerine toplu taşıma araçları kullanılarak egzoz dumanı kaynaklı hava kirliliğinin azalması sağlanabilir.

– Isınma için merkezi ısıtma sistemleri kullanılarak çevrenin daha az kirlenmesi sağlanabilir.

– Ormanlık alanları arttırarak daha temiz bir hava ve çevre için çalışmalar yapılabilir.

– Ozon tabakasının incelmene sebep olan kloroflorokarbonlar (CFC) içeren sprey ve deodorantların kullanılmaması sağlanabilir.

– Enerji ihtiyacımızı karşılamak için rüzgâr ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir kaynaklar kullanımının arttırılması sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.