Çevre konusunda toplumda bilinç oluşturmak için neler yapılabilir?

7.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Küresel Sorunlara Bireysel Çözüm sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Çevre konusunda toplumda bilinç oluşturmak için neler yapılabilir?

Çevre konusunda toplumun temelini oluşturan aileye, toplumu eğitmekle görevli eğitimcilere, toplumsal yaşamı düzenleyen yerel yönetimler ve devlet kurumlarına, kısacası toplumun bütün bireylerine sorumluluklar düşmektedir. Toplumda çevre bilincinin oluşması bireylerde sorumluluk duygusu ve çevre bilinci oluşmasından geçer. Toplumda çevre bilincinin oluşması için neler yapılabilir?

Çevre gezileri düzenleme: Düzenlenecek geziler, çevre ile ilgili bilgileri sunmak, doğa ile iç içe olmak ve gözlem yapmak için mükemmel fırsatlardır. Çevre ile ilgili hazırlanacak sorularla bireylerin çevreye karşı olan merak ve ilgisi arttırılabilir. Bu şekilde sağlanan kalıcı öğrenme ile bireylerde çevre bilinci oluşacaktır.

Çocuklar için çevre ile ilgili konuları oyunlaştırma: çevre ve doğa ile ilgili konuları çocuklar için oyunlaştırarak somut örnekler oluşturulması çocukların hem bu konuları öğrenmelerini sağlayacak hem de kolaylaştıracaktır.

Çevre ile ilgili kitaplar okuma:  Çevre ve doğanın önemini anlatan, bu sorunların sonuçlarını ortaya kolay kitapların okunması desteklenerek bireylerin çevrelerine karşı daha duyarlı ve keşfetmeye istekli olmaları sağlanacaktır.

Model olma: Özellikle çocuk yetiştirmede olmak üzere, toplum içinde çevre duyarlılığı olan bireyler, etraflarına güzel örnek olarak onlarda çevreye karşı ilgi ve sevgi oluşmasını sağlayacaktır. Bunun için evlerimizde çiçek yetiştirmeden, elektrik ve suyun tasarruflu kullanılmasına, çöplerimizi atık türüne göre ayırmaya kadar birçok alanda duyarlı bireyler, kendi etrafındaki kişileri etkileyerek onlarda çevre bilinci oluşturabilirler.

Sanat eğitimi verme, ve sanatsal etkinlikler: Sanat eğimi insanlardaki gözlem yapma yeteneğini arttırarak güzelliklere ve çevre karşı duyarlılık oluşmasını sağlayacaktır. Ayrıca sinema, tiyatro, belgesel gibi sanatsal etkinlikler ile eğitim faaliyetlerinde doğa ve çevre konulu kısa filmlerin izletilmesi, tiyatro oyunlarında çevre temalı oyunlar sahnelenmesi bireylerdeki çevre bilincinin oluşmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir