“Çevremizdeki canlılara nasıl davranmalıyız” ile ilgili bir konuşma yapınız.

5.sınıf Türkçe dersi için verilen 1. TEMA: ÇOCUK DÜNYASI Ben Bir Çınar Ağacıydım etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • “Çevremizdeki canlılara nasıl davranmalıyız?” sorusundan yola çıkarak öğretmeninizin rehberliğinde bir konuşma yapınız.

Sevgili arkadaşlar;

İnsanlar olarak bizler dünya üzerindeki en akıllı ve zeki canlılarız. Bu özelliğimiz bizlerin üzerine bazı sorumluluklar yüklüyor. Bunların en başında aynı doğayı paylaştığımız diğer canlılara karşı olan sorumluluklarımız geliyor. Canlılar denildiğinde aklımıza ilk gelenler sokak hayvanları ve ağaçlar oluyor. Bizler çevremizdeki diğer canlılara karşı saygılı olmalı, onların yaşam haklarını korumak için elimizden geleni yapmalıyız.

Çevremizdeki canlıları korumak için birçok farklı yol izlenebilir. Bunun için öncelikle onların yaşamlarını gözlemlemeli, onların ihtiyaçlarının neler olduğunu anlamayız. Örneğin bir sokak köpeğinin en önemli ihtiyaçları gıda ve sudur. Şehirlerde sokak köpekleri bir şeklide yiyeceklerini bulabilseler de içecek su bulma konusunda bizlerin yardımına ihtiyaçları vardır. Çünkü eskiden olduğu gibi sokaklarda çeşmeler olmadığından bizler özellikle sıcak yaz günlerinde bir kaba su koyarak onların su ihtiyaçlarını gidermelerine yardımcı olabiliriz.  Çevremizdeki yeşillikleri ve ağaçları korumak için onlara zarar verenleri uyarabiliriz. Onları sulayabilir, kuruyan dallarının budanmasını sağlayabiliriz. Sokak hayvanlarını ve doğayı koruma derneklerine üye olarak bu alandaki faaliyetlere katılabiliriz.

Aynı dünyayı paylaştığımız diğer canlıları koruyup kollayarak dünyamızın daha iyi bir yer haline gelmesine katkı sağlayabiliriz. Böylece dünyanın doğal dengesinin korunmasına ve gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakılmasına katkı sağlamış oluruz.

““Çevremizdeki canlılara nasıl davranmalıyız” ile ilgili bir konuşma yapınız.” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.