Çevremizi niçin temiz tutmamız gerekir? Belirtiniz.

Öncelikle şunu tesbit etmeliyiz. Çevremiz derken neler kastediliyor bunu belirlemek lazım. Çevremizin içine odamız, yatağımız, çalışma masamız, okulumuz, sıramız ve evimiz girer. Bütün bu ortamların temizliği ve temiz tutulması hem sağlığımız için elzemdir hem de dinimiz temiz insan olmayı emreder. Çevremizi niçin temiz tutmamız gerekir:

  1. Başkalarına karşı sorumluyuz: Okulda sınıfımızı ve sıramızı başka insanlarla paylaşırız. Dolayısıyla başkalarına karşı sorumluluğumuzdan dolayı da okulumuzu, sınıfımızı ve sıramızı temiz kullanmak ve temiz tutmak zorundayız.
  2. Sağlığımız için gerekir: odamızın, evimizin vs yaşam alanlarımızın komple olarak temiz tutulması sağlığımız için gereklidir. Çünkü kirli ve pis ortamlar mikropların yuvalanıp çoğalmasını tetikler. Bu da bizim sağlığımıza zarar verir.
  3. Ruhumu için gerekir: Dağınık ve kirli ortamlar ruhumuzu da bozar. Kendimizi huzursuz hissettirir. Bu durum da davranışlarımızı bozar ve böyle bir ortamda ders çalışmak istemeyiz. Dolayısıyla da en önemli görevimiz olan derslerimize çalışamaz ve haliyle iyi not alamayız.
  4. Temizliği dinimiz emreder: dinimiz temizlik imandandır ya da temizlik imanın yarısıdır der. Hal böyle olunca dinimiz açısından da çevremizi temiz tutmamız gereklidir. Dinimiz gereği olduğu için işin bir de sevap boyutu bulunmaktadır. Yani daha ileri olarak ahirete bakan yönü de vardır.
  5. Başkalarına örnek olmak: İnsanlar birbirlerinden göresiye bazı davranışları uygularlar. Biz çevremizi temiz tutmakla başkalarına da örnek olmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.