Çevrenin korunması ile ilgili bir kompozisyon yazınız.

  • Çevrenin korunması ile ilgili bir kompozisyon yazınız.

SAĞLIKLI YAŞAM

Çevre tüm canlıların etkileşim halinde olduğu ortamdır. Hava, su , toprak her biri çevreyi oluşturan unsurlardır. Bu unsurlar olmadan yaşam olmaz. Yaşamımızın kaliteli şekilde devam edebilmesi için çevresel faktörlerin en iyi şekilde muhafaza edilmesi lazımdır. Maalesef insan nimetlerinden yararlandığı çevreye bilinçli veya bilinçsiz şekilde zarar veriyor. Verdiği zararın kendisini etkilediğini düşünmeden.

Çevre sorunları ekolojik döngünün bozulmasına sebep oluyor. Ormanların  tahrip edilmesi , artan sanayi, bilinçsiz yakıt tüketimi gibi faktörler  soluduğumuz havanın kirlenmesine , denizlere atılan atıklar, fabrika atıkları suyun kirlenmesine dolayısıyla  salgın hastalıklar ve canlı ölümlerine , toprak kirliği ile de  verimsiz toprak ve canlı ölümü ile sonuçlanmaktadır. Bunlarla birlikte küresel ısınmada hayatımızı ciddi anlamda tehdit eden çevre sorunlarıdır.

Kaliteli ve sağlıklı bir yaşam için doğanın korunması şarttır. İnsanoğlu kendine hizmet eden doğayı en iyi şekilde korumalıdır. Bunun için öncelikle bilinçlendirme çalışmaları yapabiliriz. Çevreye nasıl zarar verdiğimizin farkına vardırmalı ve bir takım yaptırımlar uygulamalıyız. Oksijen kaynağımız ormanlarımıza sahip çıkmalı, pikniğe gittiğimiz alanlarda atık malzemelerimizi bırakmamalıyız. Fabrikaların atıklarını denize dökmelerine müsade edilmemelidir.Fosil yakıt tüketimi kontrol altına alınmalı zararsız yenilenebilir enerji kaynakları tercih edilmelidir.Arabalara ve fabrika bacalarına filtre takılmalıdır. Atıklarımızı geri dönüştürerek kaynaklarımızın korunmasına yardımcı olmalıyız. Doğadaki tüm canlıları korumalıyız.

Temiz çevre sağlıklı bir gelecek demektir. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için çevremize sahip çıkalım.

“Çevrenin korunması ile ilgili bir kompozisyon yazınız.” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.