Çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin azaltılmasında atık yönetimi uygulamasının katkıları neler olabilir?

7.sınıf Sosyal Bilgiler MEB dersi için verilen  Küresel Sorunlara Küresel Çözümler sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin azaltılmasında atık yönetimi uygulamasının katkıları neler olabilir?

Çevre kirliğinin başlıca sebeplerini insan faaliyetleri oluşturmaktadır. Çevre kirliliğine sebep olan pillerden akan kurşun, atık kızartma yağları,  elektronik aletler, ambalaj atıkları, inşaat atıkları ve tekstil atıkları uygun toplama yönetimi le toplanarak çevre kirliliğinin önüne geçilecektir. Böylece bu atıklar çevreyi kirletmek yerine uygun geri dönüşüm tesislerinde doğaya zarar vermeyecek şekilde değerlendirilecek veya geri dönüşüm yapılarak çeşitli şekillerde yeniden kullanılabilecektir. Atık yönetimi uygulamaları sonucu elde edilen geri dönüşüm ile bunların sıfırdan üretilmesi için daha az enerji harcanmış olacak, daha az doğal kaynak tüketilmiş olacaktır. Geri dönüşüm ile üretim süreçlerindeki işlem sayısı azalacak, elde edilen enerji ve zaman tasarrufu ile ekonomik olarak ta kazanç sağlanacaktır.

  • Birey olarak atık yönetimi uygulamasına nasıl destek olabiliriz?

Bizlerde bilinçli bireyler olarak atıklarımızı çöpe veya doğaya atmak yerine onların uygun atık yönetim aşamalarından geçerek, çevreye en az zarar verecek şekilde toplanmasına katkı sağlayabiliriz. Bunun için evlerimizde atık pilleri, kızartma yağlarını, kullanmadığımız giysi ve elektronik aletlerin uygun atık yönetimi ile toplanmasını sağlayabilir, evsel atıklarımızı türlerine göre plastik, kâğıt, cam olarak ayırarak bunların geri dönüşümüne katkı sağlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.