Çevrenizde yeni yapılan park, alışveriş merkezi, iş yeri, bina vb. yerlerin sizi ve diğer insanları nasıl etkilediğini araştırınız.

6.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Yapı – Yorum etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Çevrenizde yeni yapılan park, alışveriş merkezi, iş yeri, bina vb. yerlerin sizi ve diğer insanları nasıl etkilediğini araştırınız.

Çevremizde yapılan toplumun ortak kullanım alanları olan park, alışveriş merkez ve iş yerleri gibi yapılar, o çevrede sosyal hayatın canlanmasını ve yeni iş olanaklarının oluşmasını sağlar. Buralarda sunulan hizmetin kalitesi, mekan kalitesi, güvenli alışveriş, mal ve hizmet çeşitliliği, personel kalitesi, çocuk oyun alanları ve sosyal aktiviteler ile bizlere sunduğu sosyalleşme imkanları bölgenin popülerleşmesini ve gelişmesini sağlar. İnsanların ihtiyaçlarını karşılaması kolaylaşır. Özellikle alışveriş merkezleri toplanma, buluşma, boş vakit geçirme alanları haline gelmeye başlamışlardır. Ancak sağladığı faydalar yanında olumsuz etkileri de vardır. Bu yapılar için çok büyük alanlar gerekmesi, oluşturduğu trafik yoğunluğu ve ses kirliliği o bölgeye yaşayan halk üzerindeki olumsuz etkileridir. Ayrıca yakında bulunan bu tarz yapılar insanları daha fazla tüketime yönlendirici bir etkiye sahip olduğu için aileleri ekonomik olarak olumsuz etkileyebilmektedir. Bu yapılar içindeki topluma sadece olumlu etkisi olan parklardır. Parklar, insanlara sunduğu yeşil doğası ve dinlendirici özelliği ile insanların, özellikle de çocukların hayatına huzur ve mutluluk katan bir etkiye sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.