Çevrenizdeki veya ülkemizdeki bir kütüphane hakkında bilgi toplayınız.

5.sınıf Türkçe dersi için verilen 6.Tema Okuma Kültürü, KÜÇÜK ŞEYLERİN HİKÂYESİ – Kütüphane (Dinleme/İzleme Metni) sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Çevrenizdeki veya ülkemizdeki bir kütüphane hakkında bilgi toplayınız. (Kuruluş tarihi, kim tarafından yaptırıldığı, adını nereden aldığı, içinde kaç kitap bulunduğu, hangi tür kitapların bulunduğu, kaç kişinin görev yaptığı vb.) Araştırma yaptığınız kütüphane hakkında bilgi veriniz.

İstanbul için Atatürk Kitaplığı, Ankara için Milli Kütüphane’ye ait detayları yazımızda bulabilirsiniz.

İstanbul için ATATÜRK KİTAPLIĞI:

Cumhuriyet döneminin ilk kütüphanelerinden olan Atatürk Kitaplığı, İstanbul’da 1924 yılında Şehremaneti Dairesi’nde belediye kütüphanesi olarak oluşturuldu. Bir komisyonun çalışmasıyla 1929 yılında Şişli Atatürk Evi’nde toplanmaya başlanan ve 1931’de Beyazıt Medresesi’ne taşınan koleksiyon 10 Temmuz 1939’da Belediye Müzesi ve Kütüphanesi olarak açıldı. Kütüphane satın alma ve bağışlar sonucunda büyüyünce 1973 yılında Taksim Mete Caddesi’nde Atatürk Kitaplığı adıyla 03 Mart 1981 tarihinde halen faaliyetini sürdürdüğü binasına taşındı.


Kütüphane’de 50.000’e yakın çeşitli yazma, albüm, atlas-harita, takvim, salname, kartpostal, ayrıca gazete, Atatürk , İstanbul, başvuru gibi özel koleksiyonları bulunmaktadır. Bu koleksiyonlar dijitalize edilerek dijital ortama aktarılmakta ve yırtılıp yıpranmaları nedeniyle bilgi ve belgelerin kaybolması böylece önlenmektedir. Yaklaşık 1.000.000 sayfa dijital ortama aktarılmış olup, çalışmalar sürdürülmektedir.

500 bin kitap kapasiteli deposu, cilt ve onarım atölyesi, arşivi, konferans ve sergi salonları, fotokopi ve mikrofilm servisleriyle sürekli bir gelişme içerisinde olan kitaplık çeşitli kültür etkinlikleriyle de ilgi çekmektedir.

Atatürk Kitaplığı’nda Bulunan Bölümler:

Ana Kitap Deposu

Süreli Yayınlar Okuma Salonu

Halk Kütüphanesi Okuma Salonu

Nadir Eserler

Kitap Sağlama Bölümü

Kitap Hastanesi /Restorasyon

Cilthane

Konferans Salonu

Sergi Salonu

Atatürk Kütüphanesinde Bulunan Koleksiyonlar

Nadir Eserler

Süreli Yayınlar(Gazete ve Dergi)

Görsel Albümler

Eski Haritalar

Yeni Kitaplar


Ankara için MİLLİ KÜTÜPHANE:

15 Nisan 1946 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Yayımlar Müdürlüğü’nde Milli Kütüphane kuruluş çalışmaları başlatılmış ve kısa bir süre içinde 8000 eseri içeren bir koleksiyon oluşturulmuştur.

1 Nisan 1947’de geçici bir süre için başka bir binaya taşınılmış ve bu dönemde koleksiyon adedi 60.000’e ulaşmıştır. Söz konusu koleksiyonu hizmete sunabilmek için Ankara Kumrular sokakta bulunan ve günümüzde Ankara İl Halk Kütüphanesi’ne ev sahipliği yapan bina sağlanmış ve Milli Kütüphane, 16 Ağustos 1948’de kullanıcıya açılmıştır.

Milli Kütüphane 29 Mart 1950 tarihinde kabul edilen Kuruluş Kanunu ile yasal kimlik kazanmıştır. 1965-73 yılları arasında ilk binanın gelecekteki gereksinimleri karşılayamayacağı öngörülerek yeni bir binanın planlanması çalışmalarına başlanmış ve bina 1982 yılında tamamlanmıştır. Milli Kütüphane, 5 Ağustos 1983’te yeni binasında kullanıcılarına hizmet vermeye başlamıştır.


Milli Kütüphane’nin derleme, satın alma, bağış, devir ve değişim yoluyla oluşturduğu koleksiyonunda 4 milyona yakın materyal arşivlenmektedir. Bu geniş koleksiyonun 1 milyon 600 bini kitap, 84 bini eski harfli Türkçe (Osmanlıca) basma kitap, 27 bin 631’i el yazması eser, 1 milyon 550 bini süreli yayın, 224 bini de kitap dışı materyaldir. Farklı sağlama yollarıyla gelen materyallerin teknik ve niteleme işlemleri tamamlandıktan sonra kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

“Çevrenizdeki veya ülkemizdeki bir kütüphane hakkında bilgi toplayınız.” için 19 yanıt

  1. çok teşekkürler kim yazdıysa ellerine ayaklarına sağlık inşaallah .Allah ne isterse versin………. 😀

  2. EFSOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir