Çiftçi, İnşaat Ustası, Turizm İşletmecisi ve Şoförün mevsimlere göre günlük yaşamda ve işlerinde dikkat etmeleri gereken noktalar.

5.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen İklimin İnsan Üzerindeki Etkisi etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

Aşağıda çeşitli meslek gruplarına ait bireyler verilmiştir. Bu bireylerin, mevsimlere göre günlük yaşamda ve işlerinde dikkat etmeleri gereken noktaları belirleyiniz.

İlimizdeki Çiftçi:  Hava sıcaklığının düştüğü gecelerde don tehlikesine karşı ürünlerini koruma altına almalıdır. Sıcaklığın yüksek olduğu günlerde, sebzelerin kurumaması için yeterli sulama yapmalıdır.

İlimizdeki İnşaat Ustası:  Kış mevsiminde dış cephede, iskelede ve çatıda çalışırken dikkatli olmalı, yağış, kar ve don sebebiyle yüzeylerin kaygan olabileceğini unutmamalıdır.

İlimizdeki Turizm İşletmecisi: hava şartlarına göre gezi ve tur programları düzenlemeli, önceden hava sıcaklığı ve yağış durumunu kontrol etmeden planlama yapmamalıdır.

İlçe ve Köylere Taşımacılık Yapan Şoför: özellikle kış ayları için kar lastiği taktırmalı, araç bakımını zamanında yaptırmaya özen göstermeli, yağışlı ve karlı havalarda hız yapmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.