Cirit oyununu tanıtan bir konuşma yapınız.

5.sınıf Türkçe dersi için verilen 7. Tema Sağlık Spor, Anadolu’nun Cirit Oyunları etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Sınıf arkadaşlarınızın cirit oyunu hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını ve geleneksel oyunlarımızı beğenmediklerini varsayınız. Onlara cirit oyununu tanıtan bir konuşma yapınız.

Geleneksel spor dallarımızdan birisi olan Cirit oyunu at üzerindeki iki takım arasında oynanır. Rakip grupların atları arasında 100-200 metre mesafe bulunur.  Oyuncular ellerinde tutukları ağaçtan yapılan ve cirit adı verilen cilalı sopalar kullanırlar. Oyuncular, rakip oyuncu tarafından atılan ciritten kaçmak için at üzerinde çeşitli hareketler yaparlar. Rakibin atını vuran oyuncu oyun dışı kalır. Rakibe en fazla ciridi isabet ettiren takım oyunu kazanır. Bugün, yurdumuzun çeşitli bölgelerinde geleneksel cirit oyununu yaşatmak için etkinlik ve festivaller düzenlenerek cirit oyunu oynanır. Bizlerde bu geleneksel oyunumuzu yaşatmak için bu spor dalı hakkında bilgi sahibi olmalı ve gereken ilgi ve desteği göstermeliyiz.

“Cirit oyununu tanıtan bir konuşma yapınız.” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.