Çitlembik metnini özetleyiniz.

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 6. TEMA SAĞLIK VE SPOR Çitlembik etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Metni okurken işaretlediğiniz bölümlerden hareketle metni defterinize özetleyiniz. 

Yazar, abisi Süleyman ve onun arkadaşı Hasan ile birlikte çitlembik toplamak için yerleşim yerinden uzaktaki bir tarlanın içinde olan çıtlık ağacına giderler. Süleyman meyveleri toplamak için ağaca çıkar. Onun bastığı dalın ince olduğunu düşünen Hasan ve kardeşi Süleyman’ı uyarmaya çalışırlar. Ancak Süleyman bu uyarılara aldırış etmez ve dalın sağlam olduğunu göstermek için dalı ayağı ile sallamaya başlar ve dal kırılır. Süleyman yeni sürülmüş tarlanın yumuşak toprağına düştüğü için başta bir şeyi yok sanırlar. Ancak sonradan baldır kemiğinin göründüğünü ve kanama olduğunu fark ederler.

Kanamayı durdurmak ve yarayı bağlamak için ip, tel gibi bir şey bulabilmek için etrafa bakınırlar ama bulmazlar. Yazar’ın gömleğinin kollarını taş yardımıyla kopartırlar ve çevirerek onu ip haline getirirler. Yarayı, bacağının üst kısmından bağlarlar ve bir dal yardımıyla ipi döndürüp sıkarak “Turnike” uygulaması yaparlar. Onu kucaklarında taşıyarak zorluklar içinde hastaneye yetiştirirler. Doktor, onların yaptığı bu uygulamanın çok yerinde bir uygulama olduğunu söyler onları tebrik eder. Süleyman, hayatını kurtardıkları için kardeşine ve arkadaşı Hasan’a teşekkür eder.

“Çitlembik metnini özetleyiniz.” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.