Çocuklar hakları için Siz de yeni haklar söyleyiniz.

4.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen 6.Ünite Etkin Vatandaşlık, Çocuk Olmaya Hakkım Var etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Farklı ülkelerde çocuklar haklarını birer kelime ile ifade ettiler. Siz de yeni haklar söyleyiniz.

Sağlık, sevgi, oyun, seyahat, eğitim, temiz su gibi hakların dışında;

İsim ve vatandaşlık: Her çocuk bir isme ve vatandaşlığa sahip olmalıdır.

Ayrımcılığa uğramama: Irk, renk, cinsiyet, dil, siyasal ya da başka düşünceler, ulusal, etnik ve sosyal köken, mülkiyet, sakatlık, doğuş ve diğer statüler nedeniyle ayrımcılık yapılamaz.

Yasalar ile çocukların korunması: Yasalar ve kanunlar çocuğun yararı temel düşüncesi ile yapılmalıdır. Devlet, çocukların koruma ve bakımını üstlenenlerin sorumluluklarını yerine getirmeleri için önlemler almalı ve denetlemelidir.

Eğitim ve oyun hakkı: Çocukların okula gitme, oyun oynama hakkı vardır.

Barış ortamında yaşama hakkı: Her çocuğun barış ortamında yaşama ve savaşlardan korunma hakkı vardır. Yaşamak, her çocuğun temel hakkıdır ve herkesin ilk görevi çocukların yaşamını korumaktır.

Aile ile yaşama hakkı: Her çocuğun ailesiyle birlikte yaşama hakkı vardır.

Düşünce özgürlüğü hakkı: Her çocuk, görüşlerini serbestçe ifade etme, kendisini ilgilendiren her konuda görüşlerinin dikkate alınmasını isteme hakkına sahiptir. Her çocuğun, kendi düşüncesini geliştirme ve istediği dini seçme hakkı vardır.Hiç kimse çocukların onurunu kıramaz, onları küçük düşüremez, özel hayatına karışamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.