Cumhuriyetin ilk yıllarında okullarımızda yapılan eğitsel ve sosyal faaliyetleri günümüzdeki faaliyetlerle karşılaştırınız.

4.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen 6.Ünite Etkin Vatandaşlık, Katılmak İstiyorum etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Cumhuriyetin ilk yıllarında okullarımızda yapılan eğitsel ve sosyal faaliyetlerden örnekler aşağıdaki fotoğraflarda görüyorsunuz. Günümüzdeki faaliyetlerle karşılaştırarak düşüncelerinizi anlatınız.

Cumhuriyetin ilk yıllarına ait fotoğraflarda çocuklar “yağ satarım bal satır “ oyununu oynuyor ve meyve bahçesinde toprağı çapalarayarak ot temizliği yapıyorlar. O günün şartları ve imkânları ile ancak bunların yapılabildiğini düşünüyorum. Günümüzde ülkemiz çok daha gelişti ve zenginleşti. Artık her türlü sosyal ve kültürel etkinliği düzenleyebilecek tesis bulmak mümkün. İnsanlar eskiden olduğu gibi bitkiler ve tarım ile ilgili etkinlikler yaptığı gibi daha çok müzik topluluğu, drama kulübü, halk oyunları ve çeşitli spor dalları gibi sosyal ve kültürel etkinliklere katılmayı tercih ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.