Darüşşafaka’ya mektup yazınız.

5.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Darüşşafaka sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Eğitim ilanındaki ilk sivil toplum hareketi olan Darüşşafaka’nın yaptıklarını İnternet’ten araştırınız. Araştırma sonuçlarından yararlanarak bu kuruma, faaliyetlerinin önemini belirten bir mektup yazınız.

Sayın Darüşşafaka Yetkilileri,

Bu ülkenin boynu bükük yetimleri ve öksüzlerine kol kanat gerip onlara sahip çıkan bir kurum olduğunuz için sizlere çok teşekkür ediyorum. Çok şükür benim annem babam yanımda. Bu konuda kendimi bu konuda çok şanslı hissediyorum. Ama ya onlardan biri olmasaydı, bana bakacak kimsem kalmasaydı diye artık korkmama gerek yok. Çünkü biliyorum ki sizin gibi kurumlar, annesi veya babası olmayan, maddi imkanları yetersiz olduğu için okula gidemeyecek olan yetimlere ve öksüzlere sahip çıkıyor. Onlara en güzel eğitim imkanları ve kalacakları yurtları sağlıyor.

Cumhuriyetten yıllar önce atılan temellerinizin üzerinde hala ayakta ve dimdik durmanıza yardımcı olan aziz milletimize de sizlere yaptıkları bağışlar için çok teşekkür ediyorum. Onların yaptıkları bağışlar ve yardımlar olmasa belki de bugün Darüşşafaka diye bir kurum olmayacaktı. Yetimler sıcak bir yuva özlemi çekeceklerdi. Darüşşafaka adının anlamını merak edip araştırmıştım, “şefkat yuvası” demekmiş. Kimsesiz çocuklara verdiğiniz anne şefkatinden dolayı bu aldı almışsınız her halde. Sadece yetimlerin ihtiyaçlarını karşılan bir kurum olarak ta kalmamışsınız. Gerektiğinde devletin ihtiyacı olan gümrük memurlarını, telgraf memurlarını yetiştirmiş, gerektiğinde öğretmen yetiştiren bir okula dönüşmüşsünüz. Kimsesizlerin ihtiyaçlarına yetiştiğiniz gibi devletimizin de ihtiyaçlarına yetişmişsiniz.Maddi imkanlarınız kısıtlı olduğu için öğrencilerinizi yaptığınız sınav ile seçiyormuşsunuz. Umarım size yapılan bağışlar kat kat artar ve tüm ihtiyacı olanların eğitim ve sıcak bir yuva özlemini giderirsiniz. Genç nesillerin eğitimine sağladığınız katkılar dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum.

 

 

“Darüşşafaka’ya mektup yazınız.” için 5 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.