Dede Korkut hikayelerinden birini anlatınız.

5.sınıf Türkçe dersi için verilen 5.Tema Millî Kültür, Dede Korkut – Boğaç Han (Dinleme/İzleme Metni) hazırlık çalışmaları sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • En az bir Dede Korkut hikâyesini okuyup derse hazırlıklı geliniz.
  • Dede Korkut hikâyelerinden birini anlatınız.

Kam Pürenin Oğlu Bamsı Beyrek Dede Korkut Hikayesi özeti:

Oğuz beyleri bir araya gelmiş, yemekler yiyor, eğleniyorlardı fakat Bay Büre Bey üzgündü. Onun bu halini gören Beyler sebebini sordular. O da  “benim de bir oğlum olsa böyle otursak ne güzel olurdu” diye cevap verdi. Beyler hep birlikte Bay Büre Bey’in oğlu olsun diye dua ettiler. Bay Bican Bey’de onlardan kendisinin bir kızı olması için dua etmelerini istedi. Sonrasında  Bican Bey “şahitsiniz, Allah bana biz kız , Büre Bey’e de oğlan verirse onlar beşik kertmesi olacak” dedi. Bay Büre Bey’in oğlu büyüdü, Büre Bey oğluna hediyeler alınması için bir kervan gönderdi fakat kervan yolda saldırıya uğradı.

Kafir eşkiyalar, tam malları yağmalarken bir yiğit yetişti ve kervandakileri kurtardı. Bu iyiliğin altında kalmak istemeyen Kafiledekiler, yiğide kervandan istediğini alabileceğini söylediler. O yiğit kervandaki kılıçları ve aygırı almak isteyince kafiledekiler biraz bozuldular. O yiğit niye böyle tepki verdiniz deyince kervandakiler, kılıçları ve aygırı Büre Bey’in oğluna aldıklarını söylediler. Yiğit de “Bunları burada almaktansa babamın hediyesi olarak evde alırım” dedi ve kervandan ayrıldı. Kervan obaya varınca kervandakiler o yiğidi tekrar görür görmez hemen tanıdılar. Onun kervanı kurtaran kişi olduğunu söylediler. Bunun üzerine Bay Büre Bey çok sevindi. Dede Korkut’u çağırdılar, oğlana Bamsı Beyrek adını verdi. Gel zaman git zaman Bamsı Beyrek ile Bay Bican’ın kızı Banuçiçek karşılaştı. Birbirlerinin beşik kertmesi olduklarını babalarından duymuşlardı ve şimdi de tanışmış oldular. Oğlan kızı tanıyınca üç öptü bir dişledi ve ayrıldılar. Oğlan eve gelip kızı istediğini söyledi. Ancak kızın kardeşi Deli Karçar’dı ve kızı isteyenleri öldürüyordu. Kızı istemeye Dede Korkut’u gönderdiler. Dede Korkut zorlukla da olsa kızı istedi. Düğünden önce bir gün Bamsı Beyrek uyuyordu. Casuslar bunu kafirlere söyledi ve kafirler gelip onu esir aldı. Yalancı oğlu Yalancuk’un da zaten Banuçiçek’te gözü vardı. 16 yıl Bamsı Beyrek’ten haber alınamaz.  Yalancuk, Beyrek öldü deyip kanlı bir gömlek gösterdi ve herkes Beyrek öldü zannetti. Bamsı Beyrek bir yolunu bulup esir alındığı kaleden kaçtı. Yolda ozan kılığına girdi ve daha sonra da düğün yerine gelerek kim olduğunu gösterdi. Yalancuk’la evlenmek üzere olan Banuçiçek’i tekrar alıp nişanladı. Dedem Korkut geldi, dualar etti.

“Dede Korkut hikayelerinden birini anlatınız.” için 3 yanıt

  1. Bayağı uzun Kim bilir Kendisi ne kadardır özeti bu kadarsa yani😤😡😵😱😡😡😡😡😡😡😡😡😡

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.