Dede, neden kızının ve torununun evden gitmesine seviniyor?

5.sınıf Türkçe dersi için verilen 1. TEMA: ÇOCUK DÜNYASI Oyuncak etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Aşağıdaki soruları okuduğunuz metinden hareketle yanıtlayınız.

1.Dede, neden kızının ve torununun evden gitmesine seviniyor?

Dede, kızı ve iki torununun kendini oyuncaklarıyla oynarken görmelerini istemediği için ve altmış yaşını geçmiş birisinin oyuncaklarla oynamasının onlara garip gelebileceğini düşündüğünden, onlarım yanında oynayama utandığından onlar evden gidince seviniyor, böylece oyuncaklarla rahat rahat oynayabiliyor.

2.Dedenin oyuncaklarla oynarken ara sıra dışarıya bakmasının nedeni nedir?

Dede, bu yaşta birisinin oyuncaklarla oynamasını utanç sebebi gibi görmesi nedeni ile oyuncaklar oynarken suçüstü yakalanmak istemiyor. Bu nedenle ara sıra dışarıya bakarak gelen giden var mı diye kontrol ediyor.

3.Sizce, dede neden oyuncaklarla oynamanın yetişkin işi olmadığını düşünmektedir?

Dede, oyuncaklarla oynamak aslında çocukların hakkı olduğunu düşünmektedir. Oyuncaklar, çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine katkı sağladıkları ve onlarla oynayabilmek için hayal ve oyun kurmak gerektiği için oyuncaklarla oynamanın yetişkin işi olmadığını düşünmektedir. Dede, yetişkin ve gelişimini tamamlamış bir insan olduğu için oyuncakların yetişkinlere göre olmadığını düşünmektedir.

4.Oyuncaklarla oynarken dedenin her şeyi unutmasının nedeni ne olabilir? Sizin de her şeyi unuttuğunuz anlarınız oluyor mu? Anlatınız.

Dedenin oyuncaklarla oynaması sevmesi, bir yanının hala çocuk kalması ve çocukluğunda hiç oyuncağını olmaması oyun oynarken dedenin her şeyi unutmasının sebebi olabilir.

Kuzenlerim ile bir araya geldiğimizde çok güzel zaman geçiriyor ve çok eğleniyoruz. Zamanın nasıl geçtiğinin farkına bile varmıyoruz, yemek yemeyi unuttuğumuz bile oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.