Dedenin plastikten yapılan kurşun askerleri sevmemesinin nedeni ne olabilir?

5.sınıf Türkçe dersi için verilen 1. TEMA: ÇOCUK DÜNYASI Oyuncak etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Aşağıdaki soruları okuduğunuz metinden hareketle yanıtlayınız.

5.Metindeki dedenin plastikten yapılan kurşun askerleri sevmemesinin nedeni ne olabilir? Sizce oyuncağın malzemesi oyuncağı sevmede etkili midir? Açıklayınız.

Kurşundan yapılan oyuncak askerler daha ağır, parlak ve sert olabilirler. Ağır oldukları için oyun oynarken rahatlıkla yerleri değiştirilebilir, hemen devrilmezler. Bu nedenle dede plastik askerleri basit göründükleri ve hafif oldukları sevmiyor olabilir, koyduğu yerde durmadıkları için hemen devrilebilirler.

Bence oyuncağın yapıldığı malzeme onun kalitesini ve dış görüntüsünü değiştirdiği için bir oyuncağın sevilmesinde etkilidir. Örneğin aynı özelliklerde iki arabadan üzerinde polis yazısı olanın daha çok sevilmesi veya pembe elbiseli bebeğin sevilmesi gibi.

6.Oyuncaklarla oynamak sadece çocukların mı hakkıdır? Neden?

Bence oyuncaklarla oynamak her yaştaki kişinin hakkıdır. Oyuncaklarla oynamak için hayal ve oyun kurmak gerekir bu nedenle insanın yaşı ne olursa oyuncaklar ile oynayabilir bu da güzel bir şeydir. Oyuncaklar ile oynarken eğlenmek, hayal kurmak insanları hayatın normal rutinlerinden kurtarır.

7.Okuduğunuz metnin türü ne olabilir? Bunu metnin hangi özelliklerinden anladınız?

Bu metnin türü hikâyedir. Hikâyelerde olay, kişi, yer ve zaman unsurlarından bulunur. Olay ve kişiler gerçeğe uygundur. Hikâyelerde kahramanların kişisel özellikleri ve ruh halleri yer almaktadır. Metindeki olay serim, düğüm ve çözüm planına uygun olarak ele alınmıştır. Bu nedenle metin hikâye türüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.