Değerlerin korunmasında hürriyet ve bağımsızlığın önemi nedir?

Değerlerin korunmasında hürriyet ve bağımsızlığın önemi nedir?

Milli ve dini değerlerimiz toplum ve millet olarak bizi biz yapan zenginliklerimizdir. Onları korumak nasıl olur? Onları korumak; onları uygulamak ve yaşamakla olur. böylelikle nesilden nesle aktarılmış olur. işte milli ve dini değerlerimiz ancak bu şekilde sahip çıkıldıkça var olacaklardır.

Ama şöyle de bir gerçek var ki; o da eğer istediğimizi istediğimiz zaman istediğimiz şekilde yapabiliyorsak yani hürsek ve bağımsızsak yapabilir ve yaşayabiliriz. Ancak onlara bu şartlarda sahip çıkabiliriz. Hür ve bağımsız olan bir toplum adet, gelenek ve göreneklerini istedikleri doğrultuda rahatlıkla yaşayabilirler. Herhangi bir dayatma altında olmazlar.

Peki diğer türlü nasıl olurdu? Yani başkalarının boyunduruğu altında olmakla nasıl olurdu?  Böyle bir durumda ancak onların istedikleri inanç değerlerine inanmak, sosyal prensiplerini uygulamakla yetiniriz. Bu da toplumları mutsuz eder. Bir yerden sonra da tatmin etmez olur ya da hakiki benliklerini unutup diğer milletler arasında kaybolur giderler. İşte bu son derece korkunç şeyleri yaşamamak için milli ve dini değerlerimizin korunmasında hem hürriyetimizin hem bağımsızlığımızın yeri ve kıymeti bambaşkadır. Unutulmamalıdır ki toplumlar hür ve bağımsız oldukları müddetçe değerlerine sahip çıkabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.