Denizlerin kirlenmesi, canlıları nasıl etkiler?

4.sınıf Türkçe dersi için verilen 5. TEMA DOĞA VE EVREN Akdeniz’le Röportaj etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • “Denizlerin kirlenmesi, canlıları nasıl etkiler?” Sınıfça konuşunuz.

Denizler; karadan kaynaklanan kirlilik, denize atılan çöpler, deniz taşımacılığı ve gemi kazaları ile petrol arama ve üretme çalışmaları sonucu kirlenmektedir. Kirlilik sonucu deniz canlıların yaşam kaliteleri düşmekte, sayılarında ve tür çeşitliliğinde azalma oluşmaktadır. Deniz kirliliği sebebiyle denizdeki yosun ve alglerin sayısının artması sonucu balıkların ve denizde yaşayan diğer canlıların yeterli oksijen alımları zorlaşmaktadır. Bozulan ekosistem sonucu canlı türleri yok olmakta veya başka denizlere göç etmektedirler.

Denizin kirlenmesi sadece deniz canlıları için değil insanoğlu için de sorun oluşturmaktadır. Atmosferdeki oksijeni sadece ağaçlar üretmez, denizler de içinde bulunan bitkiler sayesinde oksijen üretimine katkı sağlar. Kirlilik denizlerin oksijen üretimini olumsuz etkileyebilir. Denizler bizlerin besin kaynaklarından biridir. Kirlilik sonucu bu besin kaynağından mahrum kalırız veya yediğimiz deniz canlıları bizi hasta edebilir. Ayrıca denizler birçok insan için geçim kaynağıdır. Kirlenme sonucu balık sayısı ve çeşidi azalacağı için balıkçılık ile geçinen insanlar geçim sıkıntısı yaşamaya başlarlar.

“Denizlerin kirlenmesi, canlıları nasıl etkiler?” için 11 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.