Depremlerin sebepleri ve yol açtığı olumsuz sonuçlar nelerdir?

Depremlerin sebepleri ve yol açtığı olumsuz sonuçlar nelerdir? Bu sonuçlardan hangisi insan ve toplum sağlığına daha çok zarar verir? Arkadaşlarınızla tartışınız.

Deprem, yerkabuğunu oluşturan fay adı verilen tabakaların, beklenmedik bir anda kırılmaları, birbirlerini sıkıştırmaları, birbirlerinin üstüne çıkmaları ya da altına girmeleri ile oluşur. Kırılan veya hareket eden fayın derinliğine bağlı olarak ortaya çıkan enerjinin yer kabuğunda oluşturduğu sismik dalgalanmalar sonucu yeryüzünün sallaması deprem olarak adlandırılır.

Depremlerin başlıca sebebi doğal deprem olarak isimlendirilen fay hatlarının kırılması veya çatlamasıdır. Ayrıca nükleer denemeler, yanardağ patlamaları, şiddetli mayın patlamaları ve toprak kaymaları depremlere sebep olabilir.Depremlerin yol açtığı olumsuz sonuçlar:

– Deprem sonucu oluşan sallanma ve sarsıntı sonucu evlerin yıkılması ve can kayıplarının yaşanması,

– Elektrik direklerinin devrilmesi ve gaz hatlarının patlaması sonucu yangınlar çıkması,

– Deniz ve okyanuslarda olan depremler sonucu oluşan tsunami dalgalarının oluşturduğu yıkım ve can kayıpları,

– Depremin yanardağları aktif hale getirmesi,

– Yollar ve köprüler gibi altyapıların zarar görmesi,

– Deprem nedeniyle barajların yıkılması sonucu su baskını oluşması.

Depremin sonuçları arasından bence insan ve toplum sağlığına en çok zarar veren yaşanan can kayıplarıdır. Birçok insanın yaşamını yitirmesi, geride kalanların da yaşadıkları kötü psikoloji, onların ve toplumun yaşamını olumsuz olarak etkilemektedir.

“Depremlerin sebepleri ve yol açtığı olumsuz sonuçlar nelerdir?” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.