Yeni yıla ilk giren ülke ve şehir neresidir?

  • Yeni yıla ilk giren ülke ve şehir neresidir?

Pasifik okyanusunda bulunan ada devletleri olan Kiribati ve Samoa yeni yıla ilk olarak Türkiye saati ile 12.00’de girerler. Yeni yıla ilk giren ülkelerden biride Yeni Zelanda’dır ve Türkiye saati ile 13.00’te yeni yıla girer. Yeni yıla en son giren ülke ise Türkiye saati ile sabah 07:00 itibari Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’dır.

İklim olayları atmosferin hangi katmanında meydana gelir?

  • İklim olayları atmosferin hangi katmanında meydana gelir?

Yer küremizi çevreleyen atmosfer; sırasıyla Troposfer, Stratosfer, Mezosfer, Termosfer ve Ekzosfer tabakalarından oluşur. Atmosferde bulunan su buharının neredeyse tamamı yer küremize en yakın katman olan Troposfer tabakasında bulunur. Bu nedenle hava olaylarının tamamı Troposfer tabakasında gerçekleşir. Hava olaylarının oluşması için gerekli olan su buharı bulunan bu tabakada bulut oluşumu sonrası yağmur ve kar gibi hava olayları oluşur.

Güneş üzerinde kaç kg altın vardır?

Güneş üzerinde kaç kg altın vardır?

Güneş’in 10 milyarda 6’sı altındır. Güneşin kütlesinin 1,989E30 kg olduğu düşünüldüğünde güneşte 1,1934E21 kg altın bulunmaktadır. Fakat güneşin etkin yüzey sıcaklığının 5778 Kelvin olduğu düşünüldüğünde bu altına ulaşmanın mümkün olmadığı anlaşılacaktır.

Dünya çekirdeği gerçek midir?

  • Dünya çekirdeği gerçek midir? Dünyanın çekirdeğinin yapısı nasıldır?

Dünyanın yapısı incelenirken yer küremiz katmanlara ayrılmıştır. Bunlar en üst katman olan yer kabuğu( 0 – 40 km ), üst manto ( 40 – 900 km), alt manto ( 900 – 2900 km) ve yer çekirdeği (geosfer) [dış çekirdek ( 2900 – 5100 km ), iç çekirdek ( 5100 – 6371 km)]   şeklinde sınıflandırılmıştır.

Dünyanın çekirdeği sıvı haldeki demir ve nikelden oluşan dış çekirdek ile katı halde bulunan demirden oluşan iç çekirdekten oluşmaktadır. İç çekirdek aydan biraz daha küçüktür. 1692 yılında Edmund Halley  tarafından yapılan bir çalışma ile dünyanın jeomanyetik alanının batıya doğru olduğu belirlenmiştir. Leeds Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptıkları çalışmalara göre dünyanın iç çekirdeği doğu yönüne doğru dönerek gezegenin geri kalanından daha hızlı dönerken,  dış çekirdeği batıya doğru daha yavaş bir şekilde dönmektedir.

Dünyanın şekli nasıldır? Dünyanın şekline ne ad verilir?

  • Dünyanın şekli nasıldır? Dünyanın şekline ne ad verilir?

Dünyanın ekvatordaki yarıçapı, kutuplardaki yarıçapından daha büyüktür.  Dünyanın kutuplardan basık, ekvatordan şişik bu özel küresel geometrik şekil “geoit” denir. Geoit kelimesi Latince’de “Dünya şekli” anlamına gelen “geo” kökünden gelmektedir. Dünya üzerindeki yüzey şekilleri ve kendi ekseni etrafındaki eksantrik hareketi sebebiyle düzgün bir geometrisi yoktur. Dünyanın ortalama çapı 12.742 km (yaklaşık olarak 40.000 km/π) kabul edilir. Geoit şeklinin ekvatordaki şişkinliğinden dolayı, ekvatorun çapı kutupların çapından 43 km daha fazladır.

 

Türkiye’yi Genel Anlamda Anlatan Kısa Bir Yazı

Türkiye’yi Anlatan Yazı

Ülkemiz 4 tarafı denizler ile çevrili, hemen hemen her türlü bitki, sebze ve meyvenin yetiştiği 4 mevsim iklimine sahip her mevsimi ayrı bir güzelliğe sahip tarihi binlerce yıl öncesine dayanan eşsiz bir konuma sahip güzellikler ülkesidir.

 

Tarihte bir çok devlete yurt görevi görmüş bu topraklarda 1071 yılından itibaren bizler varız. Çok fazla millet ve kültüre sahip devletlerin hüküm sürmesi sonucu binlerce tarihi eser meydana gelmiş ülkemizde. Yunan kültüründen, bizans kültüründen onlarda tarihi eser mevcut.

 

Ülkemiz, Asya kıtası ile Avrupa kıtası arasında bir köprü durumunda olduğundan önemli bir ticari geçid yoludur. 2 önemli ticari yolun başlangıç noktasıdır. İpek ve baharat yolu.

 

3 tarafı denizler ile çevrili ve 4 mevsimi yıl içinde görebilen nadir ülkelerden birisidir. Her mevsim, turizm için elverişlidir. Baharda yayla turizmi, kışın kayan turizmi yazın ise yerli yabancı bir çok turisti misafir eder. Ayrıda doğal güzellikleri ve tarihi eserleri ile de 4 mevsim boyunca ziyaretçi çeker.