Atatürk, “Okul; Genç Beyinlere, Insanlığa Hürmeti, Millet Ve Memlekete Sevgiyi, Şerefi, Bağımsızlığı Öğretir…” Sözüyle Ne Anlatmak İstemiştir?

3.sınıf Hayat Bilgisi dersi için verilen Her Şeye Rağmen sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Atatürk, “Okul; genç beyinlere, insanlığa hürmeti, millet ve memlekete sevgiyi, şerefi, bağımsızlığı öğretir…” sözüyle ne anlatmak istemiştir?

Okul, insanların ve toplumun hayatına katkı sağlayan önemli bir kurumdur.  Okul, aileden sonra bireyleri hayata hazırlayan en önemli eğitim kurumudur. Bizler okulda hayatı, büyüklere saygıyı, küçüklere sevgiyi, insanlara hürmeti öğreniriz. Üzerinde yaşadığımız ülkemizin tarihini, bu toprakları bizim için vatan haline getiren milletimizin çektiği zorluk ve sıkıntıları öğreniriz ve ona sahip çıkmak için elimizden geleni yapmanın insanın şerefinin bir parçası olduğunu kavrarız.Bağımsız yaşamanın önemini ve özgürlüğe duyulan ihtiyacı kavrarız. Atatürk, bu sözüyle okulun insanların hayatında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu anlatmış, birey olmanın, millet olmanın önemini göstermiş ve şerefli ve bağımsız yaşamanın bizler için vazgeçilmez bir ideal olması gerektiğine vurgu yapmıştır.

Dersle İlgili Araç Gereçleri Okula Getirmeyi Unuttuğunuzda Ne Tür Sorunlar Yaşarsınız?

3.sınıf Hayat Bilgisi dersi için verilen Okula Hazırlık sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Bugünkü ders programınızı gözden geçiriniz. Derslerden birini seçip bu dersle ilgili araç gereçleri okula getirmeyi unuttuğunuzu düşününüz. Ne tür sorunlar yaşarsınız?

Beden eğitimi dersiyle ilgili araç gereçleri okula getirmeyi unuttum. Bu yüzden yaşayabileceğim sorunlar:

Eşofmanlarımı ve spor ayakkabılarımı getirmediğim için öğretmenim beni beden eğitimi dersine almayabilir. Arkadaşlarım bir şeyler yaparken ben onları kenardan izlemek zorunda kalabilirim.

Veya

Matematik dersiyle ilgili araç gereçleri okula getirmeyi unuttum. Bu yüzden yaşayabileceğim sorunlar:

Öğretmenimizin cetvel kullanarak çizdireceği şekilleri çizemem. Derste anlatılan uzunluk ölçülerini, kendi defterimde uygulayamadığım için konuyu daha yavaş veya geç anlarım. Konularda geri kalırım.

Okul Kurallarına Uyulmadığında Ortaya Çıkabilecek Sorunlar ve Bu Sorunların Çözüm Yolları.

3.sınıf Hayat Bilgisi dersi için verilen Kurallar Hepimiz İçin sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Okul kurallarına uyulmadığında ortaya çıkabilecek sorunlar ve bu sorunların çözüm yolları ile ilgili aşağıdaki ifadeleri tamamlayınız.

Okulda kurallara uymam gerektiğini bilirim. Okulda uymamız gereken kurallardan biri okulumuzu ve sınıfımızı temiz tutmak, kişisel temizliğimize özen göstermektir.

Bu kurala uyulmadığında yaşanacak sorun, biz öğrencilerin hastalanması olacaktır. Hastalandığımızda okula gidemeyiz ve derslerimizden geriye kalırız.

Bu sorunu çözmek için birkaç çözüm önerebilirim:Sınıfımızı ve okulumuzu temiz tutmalı, çöplerimizi çöp kutusunu atmalıyız.

Yerlere tükürmemeli, tükürenleri uyarmalıyız.

Tuvaletleri temiz kullanmalıyız.

Kişisel temizliğimize önem vermeliyiz.

Bence bu çözüm önerileri arasındaki en uygun çözüm yolu, kişisel temizliğimize özen göstermek ve okulumuzu temiz tutmaktır.

Okul Ve Sınıf Eşyaları Özenli Kullanılmadığında Ortaya Çıkabilecek Bir Sorun Belirleyiniz.

3.sınıf Hayat Bilgisi dersi için verilen Sorunumu Çözüyorum sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Okul ve sınıf eşyaları özenli kullanılmadığında ortaya çıkabilecek bir sorun belirleyiniz. Bu sorunu çözmek için farklı çözüm önerilerinizi balığın kılçıklarına yazınız.

Eşyalarımızdan sınıf çantamızı özenli kullanmadığımızda çantamız yıpranabilir, fermuarı bozulabilir ve yırtılabilir. Bu nedenle içindeki eşyalarımız yere dökülebilir, biz fark etmeden düşebilir, onları elimizde taşımak zorunda kalabiliriz. Bunun için:

Okul çantamızı özenli kullanmalıyız,

Çantamızı çok doldurmamalıyız,Fermuarlarını tam olarak kapatmalıyız,

Çantamızı etrafa fırlatmamalıyız,

Çantamızı yerde sürüklememeliyiz,

Sizce Kavga Etmek Sorunu Çözmek İçin Uygun Bir Yöntem Midir?

3.sınıf Hayat Bilgisi dersi için verilen Efe’nin Ensesi sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Sizce kavga etmek sorunu çözmek için uygun bir yöntem midir? Neden?

Sorunlarımızı çözmek için kavga etmek uygun bir yöntem değildir. Aksine sorunların büyümesine ve düşmanlık ve küslüklerin oluşmasına neden olur. Sorunlarımız çözüme kavuşmak yerine daha da büyür. Sorunlarımızı çözmek için karşımızdaki kişilerle iletişim kurmaya çalışmalı, konuşarak derdimizi anlatmaya çalışmalıyız. Çözüme ulaşamazsak yetişkin birinden sorunun çözümü için destek isteyebiliriz

Okulunuzun Krokisinde Sınıfınızın Yerini, Sınıfınızın Krokisinde Sıranızın Yerini Gösterebilir Misiniz?

3.sınıf Hayat Bilgisi dersi için verilen Yüksekten Bakmak sorularından birisi. Soru şu şekilde:

Okulunuzun krokisinde sınıfınızın yerini, sınıfınızın krokisinde sıranızın yerini gösterebilir misiniz? Çizimler yaparak gösteriniz.

Okulunuzun ve sınıfınızın krokisini aşağıdaki alanlara çiziniz. Sınıfınızın krokisi üzerinde sıranızın yerini işaretleyiniz.

Okul Krokisi:

Arkadaşlarınızla Aranızda Benzerlik Ve Farklılıkların Olması Arkadaşlık İlişkilerinizi Nasıl Etkiler?

3.sınıf Hayat Bilgisi dersi için verilen Farklı Olmak Doğaldır sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Arkadaşlarınızla aranızda benzerlik ve farklılıkların olması arkadaşlık ilişkilerinizi nasıl etkiler? Açıklayınız.

Arkadaşlarımızla aramızdaki fiziksel benzerlikler ve farklılıklar onlarla olan ilişkileri çok fazla etkilemez. Fakat düşünce anlamında ve paylaştığımız ortak zevkler anlamına kendimize benzeyen arkadaşlarımızla daha yakın ilişkiler kurarız. Arkadaşlarımızla olan benzer yönlerimiz ne kadar fazla ise o kadar çok şey paylaşırız. Aynı oyunları oynamaktan, aynı filmleri izlemekten keyif aldığımız için daha çok şey paylaşır ve daha samimi oluruz. Fakat farklılıkları olan arkadaşlarımıza karşı da hoşgörü ile yaklaşırız. Bu farklılıkların toplumu zenginleştiren birer değer olduğunu bilerek onların zevk ve düşüncelerine saygı gösteririz.

Acil Durumlarda Neler Yapılmalıdır? Acil Durum Panosu

3.sınıf Hayat Bilgisi dersi için verilen Ne Yapmalıyım? sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Siz de bu konuda bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. Acil durum panosu, Acil durumlarda neler yapılmalıdır?
  • Okulda bazen kaza ya da acil durumlarla karşılaşılabilir. Bu durumlarda ne yapılmalı, nasıl davranılmalıdır? Kaza ya da acil durumlarda ne yapılmalı, nasıl davranılmalıdır?

Karşılaştığımız acil durum karşısında sakinliğimizi korumaya çalışırız.

Acil durumla ilgili varsa okuldaki sağlık görevlisine, yoksa nöbetçi öğretmene veya okul müdürüne haber veririz.

Gerekmedikçe yaralıyı yerinden hareket ettirmeyiz.

Yaralıya müdahale edilene kadar yaralının yanında kalıp onu sakinleştirmeye çalışırız.

Acil durumlarda başkalarının da yaralanmaması için çevre güvenliğini sağlamaya çalışırız.

Aramızda Farklılıklar Arkadaş Olmamızı Neden Etkilemez?

3.sınıf Hayat Bilgisi dersi için verilen Farklı Olmak Doğaldır sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Aramızda bazı farklılıkların olması arkadaş olmamızı etkilemez. Çünkü …

Arkadaş olmak kendimizin tıpa tıp aynısı birini bulamayız. Bizimle aynı özellikleri taşıyan, bizimle aynı düşünen, bizim sevdiğim her şeyi seven kısacası bizim kopyamız birisi ile arkadaşlık yapmak eğlenceli olmazdı. Arkadaşlarımız arasındaki farklılıklar bizlerin yeni özellikler keşfetmemizi, yeni fikirler üretmemizi, yeni duygular ve bakış açıları kazanmamızı sağlar.

Okula Hazırlıklı Gelmek Başarınızı Etkiler Mi?

3.sınıf Hayat Bilgisi dersi için verilen Okula Hazırlık sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Okula hazırlıklı gelmek başarınızı etkiler mi? Nasıl?

Okula hazırlıklı gelmek ve ders programına uygun okul araç ve gereçleri getirmek başarımızı olumlu etkiler. Bazı derslerin ve konuların daha iyi öğrenilebilmesi için görsel, dokunsal ve zihinsel aktiviteler hep beraber yapılması gerekir. Bu nedenle okul araç ve gereçlerini ders programına uygun olarak getirmek başarımızı artırır. Konuyu daha iyi anlamamızı, derse daha iyi konsantre olmamızı sağlar. Ayrıca okula hazırlıksız gelindiğinde öğretmen ve arkadaşlarımızın yanında kendimizi kötü hissetmemiz derse konsantre olmamızı olumsuz etkileyeceği için başarımız düşer